Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Euro má novou bankovku s hodnotou 10 a lepší ochranou proti padělání

Nová desetieurová bankovka s ochrannými prvky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová desetieurová bankovka s ochrannými prvky. | foto: ČTK

FRANKFURT Do oběhu se v úterý dostala nová bankovka v hodnotě deseti eur. Je to již druhá bankovka z nové série Europa, která má více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji padělat.

Od loňského května je v oběhu nová pětieurovka a příští rok by měla následovat nová bankovka v hodnotě dvaceti eur.

Nové bankovky mají několik zdokonalených ochranných prvků a nový nátěr, díky kterému mají být odolnější. Oznámila to Evropská centrální banka.

Na hologramu a vodoznaku je podobizna bájné řecké princezny Európy, kterou podle mýtu unesl vládce bohů Zeus v podobě býčka a která dala název celému starému kontinentu a také nové sérii bankovek.

23. září 2014

Z dalších bezpečnostních prvků natištěná číselná hodnota na přední straně při naklonění bankovky mění barvu od smaragdově zelené po tmavě modrou a při naklonění vytváří lesklé číslo světelný efekt. Na obou krajích přední strany bankovky je také nový druh rýhování.

ČTĚTE TAKÉ:

Desetieurová selfie

Nové bezpečnostní prvky na bankovkách mají ztížit práci padělatelům. Loni Evropská centrální banka stáhla z oběhu 670 tisíc falešných kusů. Meziročně se tento počet zvýšil o více než čtvrtinu. Nejvíce se falšují bankovky v hodnotě 20 a 50 eur. V oběhu je celkem více než 15 miliard bankovek.

Dosavadní desetieurovky zůstávají i nadále v platnosti. Evropská centrální banka je bude stahovat z oběhu později. Veškeré informace poskytuje na internetových stránkách Euro: naše měna. Vyhlásila rovněž soutěž Selfie s novou bankovkou deset eur.

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!