12. února 2009 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Euro na Slovensku? Malé zdražení

Slováci si po silvestrovské půlnoci mohli vybrat z bankomatů své první eura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slováci si po silvestrovské půlnoci mohli vybrat z bankomatů své první eura. | foto: SAMUEL KUBANI AFP

BRATISLAVA/PRAHA Ceny výrobků a služeb na Slovensku v lednu rostly nejpomaleji za poslední rok. Nepotvrdily se tak obavy Slováků ze zdražení, které by přišlo se zavedením eura.

Meziroční tempo inflace se na Slovensku snížilo na 3,7 procenta z prosincových 4,4 procenta. Včera o tom informoval slovenský statistický úřad.

„Inflace pokračovala ve výrazném poklesu i po zavedení eura,“ řekl analytik ING Bank Eduard Hagara. Zatím se tak nepotvrdily rozšířené obavy Slováků, že zavedení eura obchodníci zneužijí a zdraží zboží i služby. Navzdory informacím statistiků si podle výzkumu zveřejněného ve slovenských Hospodárských novinách většina Slováků myslí, že spotřebitelské ceny během prvního měsíce používání eura vzrostly.

Oproti stejnému období v loňském roce zdražily v lednu na Slovensku nejvíce energie a náklady na bydlení. Ceny se zde zvýšily o 10,4 procenta. Zvýšily se také ceny alkoholických nápojů a tabáku. Naopak největší pokles zaznamenaly ceny v dopravě. Ty se snížily o 6,5 procenta. Do této kategorie patří také pohonné hmoty, které zejména v posledních měsících zlevňovaly. Vedle dopravy se snížily také ceny za nábytek a další vybavení domácností.

Pomalejší růst cen může podle Hagary naznačovat nižší výdaje spotřebitelů v důsledku zpomalování hospodářského růstu.

Analytici ovšem na začátku roku očekávali pokles inflace ještě větší. Pro příští měsíce pak předvídají, že bude tempo růstu inflace ještě více zpomalovat. „Předpokládáme, že se tento trend udrží i nadále a budeme svědky dalšího zpomalování dynamiky inflace,“ komentovala statistiku analytička ČSOB Silvia Čechovičová. Nízká inflace a udržení mírného tempa růstu cen patřily ke klíčovým podmínkám pro přijetí Slovenska do eurozóny, ke které se Slováci připojili od začátku tohoto roku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!