12. prosince 2010 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Euro přežije, nesázejte proti němu, říká německý ministr financí

Eurozóna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna | foto: Shutterstock

BERLÍN Jednotná evropská měna euro přežije a ti, kdo sázejí na její pád, dělají chybu, protože neuspějí. Řekl to pro nedělník Bild am Sonntag německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Euro je letos pod tlakem dluhových potíží okrajových zemí eurozóny, kvůli níž muselo dostat finanční pomoc v květnu Řecko a minulý měsíc Irsko.

Čtěte také:


Schäuble zdůraznil, že všech 16 členů měnové unie se shoduje, že euro je pro ně prospěšné. "Euro přináší prospěch nám všem a my jej budeme úspěšně bránit," řekl ministr před nadcházejícím summitem Evropské unie.

Hlavy států EU se sejdou ve čtvrtek ke dvoudenním jednáním o systémovém řešení dluhové krize eurozóny. Lídři by se měli zejména dohodnout na stálém krizovém mechanismu, čili způsobu řešení případné platební neschopnosti členských zemí.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Schäuble považuje odchod některé země z eurozóny za nepředstavitelný. "I kdyby měla odpadnout jen jedna menší země, důsledky by byly nezměrné. Myslím na bankrot Lehman (Brothers), když říkám: nesmíme udělat stejnou chybu dvakrát," řekl. Pád Lehman Brothers v září 2008 vyvolal globální finanční krizi.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!