18. ledna 2010 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Euro se Česku hodně vzdaluje, rychlejší bude už i Polsko

eurobankovky na mapě Evropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eurobankovky na mapě Evropy | foto: Shutterstock

PRAHA  Již řadu let trvající běh na velmi dlouhou trať s názvem "přijetí eura v Česku" stále nemá připravenou cílovou čáru. Nejenže se neví, do jakého roku tento cíl umístit, ale po vývoji státních financí z posledního roku je téměř jisté, že ona pomyslná čára se oproti prvotním předpokladům posune ještě o pár roků dál.

Česká republika stále nemá stanovené datum pro přijetí eura v zemi. Po posledním prohlášení ministra financí Eduarda Janoty, že Česko nesplní požadavek Bruselu, aby do roku 2013 snížilo podíl deficitu státního rozpočtu na hrubém domácím produktu země pod tři procenta, se euro tuzemsku ještě více vzdálí.

"Dříve uvažovaný termín přijetí eura v Česku v roce 2015 je nyní již utopií. Svoji příležitost, kdy jsme mohli vstoupit do měnové unie, podobně jako Slováci, jsme promarnili. Nyní to bude pro Česko výrazně obtížnější," uvedl Tomáš Sedláček, makroekonomický stratég ČSOB. Podle něj v Česku stále není dostatečná politická vůle, aby země mohla vstoupit do měnové unie.

"Netroufám si vůbec odhadnout nějaký rok, který by mohl být pro náš vstup reálný. Jisté je, že to nebude dříve než za pět let," doplnil Sedláček.

Chybí politická vůle
V Česku zatím stále neexistuje jednoznačná shoda, zda je dřívější přijetí eura pro tuzemsko výhodné. "S přijetím eura bych rozhodně nechvátal. Jsem silně přesvědčen o tom, že se dožijeme stoleté plnoletosti naší české koruny," uvedl například ekonomický expert ODS Michal Doktor.

Problémem v procesu přijetí eura podle něj není jen rychle narůstající deficit státního rozpočtu, ale také hrozba inflace. "Před závazným vstupem do předkola měnové unie je nutné mít již vypořádané regulace, aby výrazně nezvýšily inflaci. Mám na mysli zejména deregulaci nájemného," dodal Doktor.

Česká koruna je podle Doktora zatím velmi dobře fungující nárazník, který ekonomiku ochrání od vnějších vlivů. "Očekávám, že převaha výhod nad nevýhodami, že máme vlastní měnu, skončí někdy v letech 2019 nebo 2020. Právě tyto roky jsou ideální pro přijetí eura v Česku," uzavřel Doktor.

Jiného názoru je ale opozice. "Jsme rozhodně pro co nejdřívější přijetí eura v Česku. Vstup do měnové unie bude znamenat více výhod než nevýhod," uvedl například poslanec Milan Urban, místopředseda ČSSD.

Sociální demokraté jsou podle něj také pro co nejdřívější stanovení závazného termínu vstupu Česka do eurozóny. "Pokud bude existovat dostatečná vůle napříč celým politickým spektrem, rok 2015 je podle mě stále možným datem pro přijetí eura v Česku," dodal Urban.

Ona pomyslná "cílová euročára" je tak stále silně zahalena v mlze. "Ani loňská krize dosud nerozsekla otázku, zda je euro pro Česko výhodné. Například na Slovensku, které také mělo nemalé obavy ze společné evropské měny, se za uplynulý rok nic hrozného nestalo," uvedl Sedláček.

Podle něj je navíc hodně pravděpodobné, že nás ve vstupu do měnové unie předběhne Polsko. "Tam je daleko větší snaha než u nás euro přijmout," dodal.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!