8. ledna 2015 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Euro se propadá. Investoři spoléhají na rozsáhlé intervence

Euro a Evropa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro a Evropa. | foto: Shutterstock

FRANKFURT Euro se ve čtvrtek dopoledne propadlo vůči dolaru na nové devítileté minimum pod 1,18 eura za dolar. Investoři čím dál více sázejí na to, že Evropská centrální banka (ECB) brzy přikročí ke kvantitativnímu uvolňování měnové politiky, tedy k rozsáhlým nákupům státních dluhopisů.

Jednotná evropská měna sestoupila až na 1,1792 USD. Dostala se tak na nejnižší úroveň od prosince 2005. K poklesu eura přispívá rovněž politická nejistota spojená s blížícími se předčasnými parlamentními volbami v Řecku.

Statistický úřad Eurostat ve středu oznámil, že spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci meziročně klesly o 0,2 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Eurozóna se tak poprvé od roku 2009 dostala do deflace, což podpořilo očekávání, že ECB na svém zasedání 22. ledna ohlásí nákupy státních dluhopisů.

Vyhlídky na nová stimulační opatření ECB podpořila rovněž dnešní zpráva o listopadovém poklesu průmyslových zakázek v Německu.

„Očekávání, že ECB zahájí kvantitativní uvolňování měnové politiky roste. Někteří lidé říkají, že euro by mohlo klesnout na zhruba 1,15 dolaru,“ uvedl analytik Kjosuke Suzuki ze společnosti Société Générale.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)