14. dubna 2008 8:47 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Euro už je jen za 23 korun

PRAHA Ještě před rokem zaplatili Češi za jedno euro zhruba 28 korun. Letos je to už jen 23 korun. Padl tak další rekord v posilování koruny. Experti přitom tak razantní posilování nevítají. Vláda minulý týden dokonce zavedla protiopatření, které má růst měny zastavit.

Koruna si vůči pátečnímu pražskému závěru připsala 7,9 procenta. Předchozí rekord ze 4. března činil 24,83 Kč/EUR. Obchodník ČSOB Miroslav Tutter pro agenturu Reuters uvedl, že za růstem koruny stála hlavně nulová likvidita a pád některých bariér. ČNB zatím nechtěla růst koruny komentovat. Minulý týden vláda schválila dohodu ministerstva financí a České národní banky na opatření proti posilování koruny, která v poslední době rychle zpevňuje.

Uvozovky dolníJe to vážný signál vládě a ČNB o smyslu jejich konáníUvozovky horní

Dohoda stanoví, že privatizační příjmy budou uloženy na účet ČNB a nebudou převedeny do cizí měny, případné státní dluhopisy v cizí měně bude stát zajišťovat proti kurzovým rizikům a peníze z EU zůstanou mimo devizový trh. Veškeré devizové operace veřejného sektoru by se měly uskutečnit mimo devizový trh.

V pátek korunu podpořily statistické údaje o průmyslové výrobě a stavebnictví. Dnes Český statistický úřad zveřejní informace o vývoji cen v průmyslové a zemědělské výrobě, ve stavebnictví a tržních službách v podnikatelské sféře v březnu.

Rekordní posilování české koruny je podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda důsledkem toho, že devizové trhy nevěří vládě a ČNB, že to s bojem proti posilování koruny myslí vážně. "Je to vážný signál vládě a ČNB o smyslu jejich konání," řekl
Grund. Dodal, že ztráty exportérů jdou kvůli sílící koruně do desítek miliard korun. ČNB dnes nechtěla kurz koruny komentovat.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.