Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Euro v Česku by teď byla hloupost, myslí si premiér Nečas

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto: Reuters

PRAHA Premiér Petr Nečas neuvažuje o euru. Jeho vláda datum přistoupení k euru nestanoví, a to ani v roce 2014, o kterém se doposud mluvilo. Teď by to byla politická a ekonomická hloupost, řekl Nečas a dodal, že by Česká republika měla hlavně sledovat změny v eurozóně. Co se týče odborové stávky, Nečas si myslí, že jsou odboráři agresivní kvůli tomu, že jich ubývá.

"Moje vláda datum přistoupení k euru nikdy nestanoví, ani v roce 2014," řekl v Otázkách Václava Moravce premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Nečase neexistuje důvod, proč by Česká republika měla datum přistoupení k euru stanovovat. "Eurozóna se výrazně změnila a my vlastně nevíme, kam až ty změny půjdou. Musíme zanalyzovat dopady změn, které se chystají. Kvůli eurozóně se chystá dokonce změna čerstvě platné Lisabonské změny," sdělil Nečas.

A kdy by mohla nastat vhodná doba na stanovení termínu? Premiér Nečas si myslí, že Česká republika musí počkat na ekonomicky racionální dobu. "Náklady na udržení české koruny musí být vyšší než náklady, které případně zaplatíme za přistoupení k euru," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Přistupovat nyní k euru nebo stanovení datumu by podle Nečase 'byla politická a ekonomická hloupost'. "Já jsem vždycky patřil k těm, kteří i v minulých vládách brzdili snahy stanovovat pevné datum," řekl v diskuzním pořadu Nečas.

Odboráři hlasují nohama
Petr Nečas se také vyjádřil k plánované stávce zaměstnanců státní a veřejné správy, která se bude konat 8. prosince v Praze. Aktivitu odborových předáků přičítá také tomu, že se jim nepodařilo zabránit poklesu počtu lidí organizovaných v odborech. To podle Nečase vyolává u odborářů agresivitu. "Hlasují nohama," uvedl.

Spor mezi Radkem Johnem a policejním prezidentem Oldřichem Martinů považuje Nečas za citlivou věc, která může vedle vztahů ve vládní koalici ovlivnit i bezpečnost země. Pozice Johna je podle něho ale dána jeho funkcí předsedy koaličních Věcí veřejných. Spor chce premiér řešit na schůzkách s oběma muži zvlášť i na společném jednání.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...