5. prosince 2010 13:11, aktualizováno  13:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Euro v Česku by teď byla hloupost, myslí si premiér Nečas

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto: Reuters

PRAHA Premiér Petr Nečas neuvažuje o euru. Jeho vláda datum přistoupení k euru nestanoví, a to ani v roce 2014, o kterém se doposud mluvilo. Teď by to byla politická a ekonomická hloupost, řekl Nečas a dodal, že by Česká republika měla hlavně sledovat změny v eurozóně. Co se týče odborové stávky, Nečas si myslí, že jsou odboráři agresivní kvůli tomu, že jich ubývá.

"Moje vláda datum přistoupení k euru nikdy nestanoví, ani v roce 2014," řekl v Otázkách Václava Moravce premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Nečase neexistuje důvod, proč by Česká republika měla datum přistoupení k euru stanovovat. "Eurozóna se výrazně změnila a my vlastně nevíme, kam až ty změny půjdou. Musíme zanalyzovat dopady změn, které se chystají. Kvůli eurozóně se chystá dokonce změna čerstvě platné Lisabonské změny," sdělil Nečas.

A kdy by mohla nastat vhodná doba na stanovení termínu? Premiér Nečas si myslí, že Česká republika musí počkat na ekonomicky racionální dobu. "Náklady na udržení české koruny musí být vyšší než náklady, které případně zaplatíme za přistoupení k euru," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Přistupovat nyní k euru nebo stanovení datumu by podle Nečase 'byla politická a ekonomická hloupost'. "Já jsem vždycky patřil k těm, kteří i v minulých vládách brzdili snahy stanovovat pevné datum," řekl v diskuzním pořadu Nečas.

Odboráři hlasují nohama
Petr Nečas se také vyjádřil k plánované stávce zaměstnanců státní a veřejné správy, která se bude konat 8. prosince v Praze. Aktivitu odborových předáků přičítá také tomu, že se jim nepodařilo zabránit poklesu počtu lidí organizovaných v odborech. To podle Nečase vyolává u odborářů agresivitu. "Hlasují nohama," uvedl.

Spor mezi Radkem Johnem a policejním prezidentem Oldřichem Martinů považuje Nečas za citlivou věc, která může vedle vztahů ve vládní koalici ovlivnit i bezpečnost země. Pozice Johna je podle něho ale dána jeho funkcí předsedy koaličních Věcí veřejných. Spor chce premiér řešit na schůzkách s oběma muži zvlášť i na společném jednání.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky