Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Eurokrávy dostanou homeopatika za miliardy

Kráva - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kráva - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL Krávy či ovce v budoucnu možná budou léčeny homeopatiky. Europoslanci totiž chtějí dát dva miliony eur (48 milionů korun) z unijního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků, na výzkum využití homeopatik pro hospodářská zvířata. Někteří zákonodárci to však považují za "naprosté šílenství".

Návrh na poskytnutí dvou milionů eur byl schválen před několika dny v zemědělském výboru Evropského parlamentu jako dodatek k návrhu unijního rozpočtu. Upozornili na to britští europoslanci z Evropské konzervativní a reformní skupiny (ECR), do níž patří i ODS.

Co je homeopatie?

Homeopatie je formou alternativní léčby. Používá vysoce ředěné přírodní látky, které ve vyšší dávce u zdravého člověka vyvolávají příznaky podobné těm, jaké má léčená choroba - podle principu podobné léčí podobné. Účinnost metody nebyla spolehlivě vědecky prokázána a je přijímána kontroverzně.

Podle europoslance Richarda Ashwortha je "vyhazování milionů na vysoce diskutabilní léčbu pro krávy a ovce" v době ekonomické krize, kdy vlády po celé Evropě přistupují k tvrdým úsporným opatřením, naprostým šílenstvím.

"Utrácení takové významné sumy z veřejných peněz na něco tak marginálního a podivného by bylo špatné i za dobrých časů," řekl Ashworth.

"Je to jen jeden z mnoha příkladů zbytečného utrácení peněz v době, kdy by naopak evropská administrativa měla šetřit," sdělil europoslanec ODS Hynek Fajmon. "V oblasti zemědělství máme navíc před sebou pro české zemědělce mnohem důležitější témata, jako rovné podmínky pro nové členské státy nebo zastropování plateb," doplnil.

Konzervativci dodávají, že většina veterinářů je velmi skeptická ohledně účinnosti homeopatické léčby pro hospodářská zvířata. Konec konců i britská asociace veterinářů BVA před tím už před časem varovala. "BVA nemůže souhlasit s používáním homeopatických léků u nichž není prokázána účinnost," uvedla asociace.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...