Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Eurostat: Riziko deflace roste

Deflace by silně ovlivnila ekonomiku a prohloubila ekonomickou krizi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deflace by silně ovlivnila ekonomiku a prohloubila ekonomickou krizi. | foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

BRUSEL Riziko meziročního poklesu cen v eurozóně výrazně vzrostlo. Inflace totiž v prvním letošním měsíci meziročně zpomalila na pouhých 1,1 procenta z prosincových 1,6, což je hluboko pod odhady ekonomů. Spotřebitelské ceny meziměsíčně dokonce klesly o 0,8 procenta.

"Statistika inflace je určitě šokem, je to daleko větší propad, než se očekávalo, a jasně ukazuje, jak silné deflační tlaky v Evropě existují ," uvedl ekonom Bank of America Matthew Sharrat již na konci ledna, kdy Eurostat zveřejnil svůj první odhad růstu spotřebitelských cen.

Inflace přitom výrazně zpomaluje i v celé evropské sedmadvacítce. V lednu zpomalila na 1,7 procenta z 2,2 procenta v prosinci loňského roku. Meziměsíčně ceny v lednu klesly o 0,6 procenta.

Podobně se situace vyvíjí i v Česku, ale s tím rozdílem, že meziměsíčně ceny rostou. V lednu inflace v Česku meziročně zpomalila na 2,2 procenta po 3,6 procenta v prosinci 2008. Je to nejnižší meziroční růst cen od března roku 2007. Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 1,5 procenta.

Pokud by absolutní meziroční pokles spotřebních cen (deflace) nakonec nastal, mohlo by se to negativně odrazit v poklesu tržeb firem, které už nyní trpí celou řadou problémů. Podniky jsou pak nuceny šetřit, což může opět zvýšit nezaměstnanost.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.