17. srpna 2011 19:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Eurovláda by prý byla pro ČR nevýhodná

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy představují sporný pakt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy představují sporný pakt | foto: Reuters

PRAHA V současné době není pro Českou republiku dobré stanovovat termín přijetí eura. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to ve středu řekl premiér Petr Nečas. Aktuální dluhová krize v eurozóně podle něj totiž z eura vytváří něco jiného, než co bylo obsahem smlouvy o přistoupení k Evropské unii z roku 2003.

"Není vůbec dobré stanovovat nějaká data o přistoupení k euru, protože není jasné, k čemu by se mělo přistupovat," uvedl předseda vlády. V květnu Nečas řekl, že Česká republika přijme euro tehdy, až náklady na udržení koruny budou vyšší než náklady na zavedení jednotné evropské měny.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdrženlivě se ve středu Nečas vyjádřil také k nápadům na vytvoření hospodářské vlády nad dluhy zmítanou eurozónou. Tento návrh vzešel z úterní schůzky německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Podle ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by byla evropská ekonomická vláda pro Česko nevýhodná a znamenala by ztrátu suverenity.

Ministr financí Kalousek pro LN uvedl, že ekonomická unijní vláda by znamenala ztrátu rozpočtové suverenity. "Její ztráta je ztrátou suverenity jako takové. Jsem hluboce přesvědčen, že pro země, jako je ČR, by taková vláda byla nevýhodná," upozornil Kalousek.

ČTĚTE VÍCE:

Eurem se v současnosti platí v sedmnácti zemích. Jako poslední ho zatím zavedlo Estonsko, jednotná evropská měna estonskou korunu nahradila na počátku letošního roku. Z východoevropských zemí se Estonsko stalo třetím členem eurozóny, po Slovinsku a Slovensku.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.