Diskuse k článku: Eurozóna se časem rozpadne, tvrdí finanční historik Marsh

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 12
  • Poslední: 22.5.2010 16:27
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Zahrada 9.5.2010 17:27

Eurozóna se časem rozpadne...

Po dlouhý době propracovanej a trefnej článek.

Možná, že z různých hledisek by šlo dojít různým závěrům, nicméně z pohledu ekonomickýho je pravda, že vznik eurozóny byl možná logickým vyústěním politicko-sociálního vývoje Evropy, ale přinejmenším příliš uspěchanej. Přinejmenším.

S. Krejcar 22.5.2010 16:27

Re: Eurozóna se časem rozpadne...

Berme eurozonu jako jedno z řešení,ještě jako pozůstatek poválečné obnovy Evropy po skončení 2sv,a nyní i sjednocení padesátiletého rozdělení na východní a západní blok!Pokud se v budoucnu podaří zachování si národní identitu jednotlivých Národů s tím,že tyto národy se dokáží stát navzájem konkureceschopnými,bude jen dobře.Nevím zda dnešní obdiv a preference amerického stylu dokáže Evropu posunout dále.Korupce a podvody mocných jsou všude na Světě podobné.A to Havlíčkovské-Nechoď Josko s Pány na led,Pán uklouzne a Joska si nohu zláme platí i v dnešní době,a asi platit bude i nadále. 

Z. vintr 29.4.2010 12:06

Na to přišla vědecká kapacita?

To já vyučenec tvrdím na těchto stránkách, co jsem sem vlezl!

J. Barák 12.5.2010 17:45

Re: Na to přišla vědecká kapacita?

Naše koruna je zlatáTe´d ji nemít,tak jsme v pytli.Ani angláni to umělé euro nechtěj.

Nakonec se evropa neumí dohodnout,co s Ŕeckem.

J. Rechnovský 26.4.2010 11:36

Opravdu hodíme flintu do žita?

I přes všechny problémy jsem přesvědčen, že Euro má stále perspektivu. Nabízí se dvě řešení. Dezintegrace a další integrace.

Dezintegrace a návrat k národním měnám krátkodobě povede u bohatých států jako Německo k uvolnění rukou a fin. úsporám z politiky solidarity. V delším čase však povede k jejich postupné ekonomické a politické marginalizaci v celosvětovém měřítku. Téměř okamžitě povede k znovuzavedení celních barier a různým podnikatelským omezením. Navíc může přinést nový nástup nacionalismu a riziko vojenských konfliktů v Evropě.

Hlubší integrace zcela jistě nebude pro všechny současné členské státy. Vznikne vícerychlostní EU. Vliv vybraných čl. států na fiskální a monetární politiku bude podroben supervizi Komise. Státy jako Řecko a možná i vzpomínaná Itálie budou nuceny vyhlásit bankrot. Možná bude nutné i devalvovat Euro.

Jsem přesvědčen, že podstaně levnější a perspektivnější řešení je INTEGRACE. Domnívám se, že právě bankroty předlužených států jsou velkou nadějí pro  pozitvní vývoj. Výnosy z prodeje státního majetku snad pokryjí hodnoty vydaných cenných papírů. Nezrujnují věřitele a donutí dlužníky k obezřetnější rozpočtové politice v budoucnu, sníží podíl státu v ekonomice a sekundárně snad tím i zvýší její konkurenceschopnost.

J. Tachovský 26.4.2010 13:34

Re: Opravdu hodíme flintu do žita?

EURO je zlo

R. Kohoutek 7.5.2010 0:36

Re: Opravdu hodíme flintu do žita?

Nevím proč by zrušení Eura muselo zákonitě znamenat zavádění celních a obchodních bariér. Jednotná měna přináší spoustu výhod a zjednodušení, například  když se obchodníci nemusí bát pohybu kurzu a navyšovat si proto rabat. Ale na druhou stranu státy přicházejí o mocnou páku pro řízení ekonomiky, jako je třeba možnost devalvace měny. To se do jisté míry nechá nahradit jinými opatřeními, ale pokud je úroveň hospodaření zemí příliš rozdílná, pak je výhodnější mít měnu oddělenou a tuto páku zachovanou. V EU je ošklivý zvyk snažit se k jekémukoliv pozitivnímu opatření přilepit spoustu dalších a tvrdit o nich, že jsou k tomu nezbytné. Tak je to i s Eurem.

M. Bezouška 26.4.2010 7:27

pročetl jsem si

"diskusi" dole, kterou z valné části vytvořil P.Šimurda a nenapadlo mne nic jiného než: " hoďte na něj síť, on se zbláznil". Představy o EU byly, jsou a ještě nějakou dobu budou stejně naivní, jako u nás lidovecký projekt "krajského zřízení".  Spojit evropské státy, které jsou po všech stránkách tak rozdílné jak jen mohou být, do jednoho celku (ať už slovo celek znamená cokoliv) bez přípravy a dlouholetého vývoje se prostě nemůže podařit. P.Šimurda má ale v jednom pravdu, totiž že rozšiřování EU je protiamerické. Má to ovšem dvě vady - jako motiv pro rozšiřování je to strašně slabé, za druhé se ukazuje, že Americe je to jedno, jako ostatně i zbytku světa. Dnes už se s EU skoro nikdo vážně nebaví. Proč taky? A ve finále bude téměř lhostejné, jestli EU chcípne ekonomicky nebo politicky (ona udělá obojí, jen ještě není jasné, v jakém pořadí to bude.)

J. Barák 12.5.2010 17:47

Re: pročetl jsem si

Máte 100bodu a moje sympatie.

M. Černík 25.4.2010 13:55

Eu vždy bylo mrtvě narozené oligofrenní dítě

Bohaté zakládající státy spekulovaly , že dalším rozšřením EUbor/delu se automaticky rozšíří jejich možnosti ždímání nově přijatých zemí.

Ber chlup na dalni ,kde není.... Nejpozději do 2 let bude komplet Eu  se vším smrdutou minulostí ..

S. Smutná-Vaňátková 25.4.2010 10:23

Tak Já nevím,Ksindlvysokých škol nemám ,ale myslím

myslím, že tady nám vysvětlují jasně co to ta "EU " ve facto v praxi je za grupu  ....

http://video.google.com/videoplay?docid=-2607083697435048689#

T. Kočí 25.4.2010 7:56

Eurozona se .....

Asi má pravdu.Článek je velmi stručný a logický.