10. října 2011 15:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Eurozóna tápe. Zbývají jí už jen týdny, varuje Cameron

Předseda vlády David Cameron před svým sídlem na londýnské Downing Street | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády David Cameron před svým sídlem na londýnské Downing Street | foto: Reuters

LONDÝN Lídři eurozóny musí přijmout rozhodné kroky, aby zabránili ekonomické katastrofě. Prohlásil to britský premiér David Cameron v rozhovoru pro Financial Times. Upozornil také, že pokud se lídři rychle nedohodnou na razantním postupu, zbývají eurozóně už jen týdny. EU však mezitím odložila summit, který má řešit jak z krize ven.

Francie s Německem by podle Camerona měly ukončit vzájemné rozepře a nejpozději do konce roku přijmout kroky, které ukončí současnou nejistotu a "zchladí" evropskou ekonomiku.

Cameron v rozhovoru zvýšil tlak na Sarkozyho i Merkelovou. Francouzský prezident totiž stále váhá s přijetím plánu na rekapitalizaci evropských bank. Německo a ostatní země, které zatím nenavýšily záchranný euroval, zase britský premiér vyzval, aby přijaly "kolektivní odpovědnost" a zastavily tak dluhovou nákazu šířící se z Řecka.

ČTĚTE VÍCE:

"Lídři eurozóny by se měli zbavit svého zvyku dělat příliš málo a příliš pozdě", řekl Cameron v rozhovoru.

Británie sice není členem eurozóny, nicméně současná nestabilita její ekonomiku ovlivňuje. Proto je podle Camerona v britském zájmu přijetí jasných a jednoduchých kroků, které situaci zklidní. Podobně se nedávno vyjádřil i americký prezident Barack Obama.

Francouzi neshody bagatelizují

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy se mezitím na včerejší schůzce dohodli na posílení evropského bankovního sektoru. Podrobnosti ale ani jeden z nich nesdělil.

"Německo i Francie chtějí, aby se použila stejná kritéria. Taková, která budou přijatelná pro všechny strany," řekla Merkelová.

Kompletní plán, jak stabilizovat eurozónu, prý bude znám do konce měsíce. V minulých dnech se objevily informace, že pohled Berlína a Paříže se značně rozchází, i když Francouzi měli snahu neshody bagatelizovat.

Kolaps ekonomik se podle Camerona dá odvrátit jen v případě, že se do záchranného fondu nasypou další miliardy. "Situace ve světové ekonomice je velmi nejistá, musíme se připravit na možné selhání eurozóny, prohlásil premiér."

Británie také hodlá tlačit na Mezinárodní měnový fond. Ten by prý měl situaci v v Evropě držet více na uzdě. Jinak prý eurozóně zbývají jen týdny.

Summit se odkládá

V EU se však mezitím odložil summit, který má řešit jak z krize ven. Summit EU a eurozóny se uskuteční později, než se plánovalo. Prezident EU van Rompuy ho svolal na 23. října. Plánován byl na 17.- 18.10.

Vrcholné schůzky se podle twitterové zprávy prezidenta EU Hermana van
Rompuye uskuteční v neděli 23. října. Důvodem je snaha dokončit plány
řešení dluhové krize.

Původně byl na pondělí a úterý příštího týdne plánován pouze summit celé unie. Kvůli vážným potížím s dluhovou krizí v eurozóně ale unie rozhodla, že první den bude jednat EU jako celek a druhý den by mělo být samostatné jednání států eurozóny.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.