14. března 2015 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Když odejdeme z eurozóny my, budou následovat další, varuje Řecko

Podle Reuters se v zemi nepředpokládá, že by SYRIZA vytvořila menšinovou vládu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Reuters se v zemi nepředpokládá, že by SYRIZA vytvořila menšinovou vládu,... | foto: ČTK

BERLÍN Řecký ministr obrany Panos Kammenos varoval před odchodem Řecka z eurozóny, který by podle něj mohl mít dominový efekt a vyvolat následně odchod Španělska, Itálie a nakonec i Německa. Kammenos se tak vyjádřil v rozhovoru pro sobotní vydání německého deníku Bild.

„Pokud Řecko exploduje, Španělsko a Itálie budou další na řadě a potom, za určitou dobu, i Německo. Proto musíme nalézt cestu v rámci eurozóny, ne ale takovou, že bude Řecko pořád muset platit,“ řekl Kammenos, který stojí v čele strany Nezávislí Řekové, jež je spojencem vlády radikální levice premiéra Alexise Tsiprase.

Podle Kammenose Atény nepotřebují třetí plán pomoci, ale „smazání dluhu“ po vzoru londýnské konference z roku 1953, na níž byla Německu odpuštěna většina jeho válečných dluhů.

K TÉMATU:

Atény a Berlín spolu vedou v poslední době slovní spor a Řecko předložilo oficiální protest německému ministerstvu zahraničí, v němž obviňuje německého ministra financí Wolfganga Schäublea z urážky jeho řeckého resortního kolegy Janise Varufakise. Podle některých řeckých médií Schäuble označil Varufakise za „hloupě naivního“, což německý ministr popírá.

„Nechápu, proč se každý den obrací znovu a znovu proti Řecku. Je to jako psychologická válka a Schäuble tím ničí vztah mezi oběma zeměmi,“ podotkl Kammenos.

Německo musí naše kroky respektovat, zdůraznil Kammenos

Kammenos zdůraznil, že Schäuble musí tolerovat novou řeckou vládu, protože si ji zvolil řecký lid. Obvinil také Berlín z vměšování se do vnitřních záležitostí Řecka. „Mám pocit, že německá vláda se nás snaží dostat, a někteří její členové nás skutečně chtějí vytlačit z eurozóny,“ dodal.

Kammenos se v rozhovoru rovněž vrátil k problému odškodnění za zločiny, které nacisté spáchali během okupace Řecka za druhé světové války. Německo považuje tuto záležitost za uzavřenou.

„Zlato, které si nacisté odvezli do Berlína z Atén, mělo obrovskou cenu. Očekáváme kompenzace za to a také za nucené zapůjčení a zničení archeologických památek,“ řekl. „Všechny ostatní země byly odškodněny“, kromě té naší, dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.