Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropa je ve varu. Státy tlačí na Německo, aby spolklo odpor k Řecku

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: Reuters

BERLÍN/ATÉNY Předseda Evropské komise José Barroso dnes vyzval německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby se povznesla nad domácí politiku a názory veřejnosti a v zájmu eura souhlasila s pomocí zadluženému Řecku. Berlín ale trvá na tom, že otázka pomoci Řecku není na programu nadcházejícího summitu Evropské unie.

Co dělají dluhy řeckého rozpočtu s Evropou?

Kurz eura kvůli nejistotám ohledně Řecka ohroženého státním bankrotem dnes oslabil vůči dolaru na třítýdenní minimum a riziková přirážka k řeckým státním dluhopisům se dostala nejvýše od počátku března. Řecko od degradace úvěrových ratingů na konci minulého roku platí za nové dluhopisy dvojnásobně vyšší úroky než Německo a v příštích dvou měsících musí na refinancování dluhu sehnat 20 miliard eur.

Atény mezitím obvinily Berlín z toho, že umožňuje německým bankám spekulovat na řecké dluhopisy a že pokles eura v důsledku řecké krize Německu vyhovuje.

Místopředseda řecké vlády prohlásil, že pokud nedojde brzy k rozhodnutí o formě podpory, "euro ztratí jakýkoli smysl" a desetiletí evropské integrace přijdou vniveč". Podle něj Německo hraje "odpornou hru", když umožňuje svým bankám spekulovat na pokles řeckých dluhopisů, zatímco němečtí vývozci profitují ze slabého eura."

Olej do ohně ještě včera přilil italský premiér Silvio Berlusconi, když prohlásil, že Evropská unie nemá důvod k existenci, pokud její členové nejsou připraveni pomoci jiné zemi eurozóny zasažené krizí. Rozhodně se tak postavil za to, aby EU zadluženému Řecku pomohla.

Čtěte více

Musíme rohodnout hned nebo je euro v ohrožení

Barroso německému listu Handelsblatt řekl, že šéfové zemí EU musí na summitu ve čtvrtek a pátek rozhodnout o podpoře Řecka, protože nečinností by mohli ohrozit stabilitu eura. "Na summitu musíme rozhodnout, co udělat s Řeckem, jinak tu bude stále zvýšená nejistota. Nemůžeme takhle pokračovat dál, protože to ohrozí stabilitu eurozóny a povzbudí spekulace," uvedl Barroso.

Mluvčí Merkelové ale zopakoval, že otázka pomoci Řecku není na pořadu summitu. Barrosova mluvčí však sdělila, že její šéf je v pravidelném kontaktu s kancléřkou a doufá, že dohody bude dosaženo.

Čtěte více

Německá veřejnost je silně proti jakékoli finanční pomoci Řecku a Merkelová nechce před květnovými regionálními volbami riskovat útoky z této strany. V neděli kancléřka zopakovala, že Řecko prozatím žádné peníze nepotřebuje a sdělila, že jí to potvrdil řecký premiér Jorgos Papandreu. "Proto jsme vyzývala, aby se na trzích ohledně čtvrtečního summitu nerozviřovala falešná očekávání," uvedla Merkelová v rozhlasové stanici Deutschlandfunk.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...