2. května 2010 10:25, aktualizováno  21:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropa nasype do krachujícího Řecka 2,8 bilionu korun

Řecký minitr financí George Papakonstantinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký minitr financí George Papakonstantinu. | foto: Reuters

ATÉNY Ministři financí eurozóny v neděli v Bruselu schválili finanční pomoc pro silně zadlužené Řecko výměnou za úsporná opatření řecké vlády. Prostřednictvím úvěrů od členských států eurozóny a Mezinárodního měnového fondu by mělo mít Řecko v příštích třech letech k dispozici 110 miliard eur (2,8 bilionu korun). Eurozóna přispěje 80 miliardami eur a zbytek do Řecka poputuje z MMF. Vyplývá to z prohlášení, které ministři přijali.

"Rozhodli jsme se aktivovat plán pomoci pro Řecko," prohlásil po zasedání ministrů takzvané euroskupiny její předseda Jean-Paul Juncker. Z prohlášení, které ministři přijali, vyplývá, že v pátek 7. května se uskuteční speciální summit členských států eurozóny, jejíž lídři se již nebudou vracet k dnešnímu jednání, ale budou se snažit "vypracovat základní závěry z řecké krize". Dá se předpokládat, že by mohli jednat o zpřísnění rozpočtových pravidel.

V dalších dnech se program bude projednávat v parlamentech členských zemí eurozóny. Pro úvěry bude zřejmě osudné hlasování v německém parlamentu.

Německo je se zhruba 22 miliardami eur nejen největším přispěvatelem, ale řada politiků zpochybňovala smysl celé finanční pomoci.

Němečtí sociální demokraté dnes ústy Franka-Waltera Steinmeira pohrozili, že podpora opatření, která mají vést k uvolnění potřebných finančních prostředků v Německu, pro ně bude velmi problematická. Přestože kancléřka Angela Merkelová podporu sociálních demokratů nepotřebuje, ti oponují a trvají na tom, že chtějí být součástí konečné dohody.

Šéf euroskupiny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker nicméně po dnešním jednání tvrdil, že první peníze pro Řecko budou uvolněny ještě před 19. květnem, kdy Řekové musí splatit část dluhopisů. "Tento krok pomůže obnovit důvěru a zajistí finanční stabilitu eurozóny," dodal.

Zůstává otázkou, zda se k pomoci ze strany eurozóny i MMF nepřipojí i soukromé banky z členských států eurozóny. Německé banky již daly najevo, že by mohly přispět zhruba jednou miliardou eur a Juncker dnes vyzval k poskytnutí úvěrů i další. "Je zřejmé, že na jednáních se soukromým finančním sektorem trval německý ministr (Schäuble)," uvedl Juncker. Právě Schaübleho přitom k zapojení bank tlačili němečtí sociální demokraté.

Zastánci této myšlenky vycházejí z předpokladu, že banky by poskytnutím úvěrů hájily vlastní zájmy, protože například jen německé banky drží řecké dluhopisy v objemu desítek miliard eur a v případě bankrotu by zaznamenaly obrovské ztráty. "Každý se musí zabývat tím, co v této situaci může dělat, stejně tak bych to očekávala od finančního sektoru," řekla po jednání francouzská ministryně financí Christine Lagardeová.

Řecko, které prožívá těžkou dluhovou krizi a hrozí mu státní bankrot, dosáhlo o víkendu po desetidenních jednáních se zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a MMF dohody o finanční pomoci. Řecká vláda dnes zároveň oznámila tříletý plán rozpočtových škrtů a zvyšování daní v objemu 30 miliard eur (767 miliard Kč), který je podmínkou poskytnutí pomoci.

FINANČNÍ PROBLÉMY ŘECKA:

14. ledna 2010 - Ve snaze uklidnit finanční trhy oznámila řecká vláda cíl snížit rozpočtový schodek země na 2,8 procenta HDP do roku 2012.
3. února 2010 - Evropská komise schválila řecký plán na snížení rozpočtového schodku. Zároveň zahájila vyšetřování Atén kvůli zfalšovaným makroekonomickým statistikám.
9. února 2010 - Řecká vláda navrhla reformu důchodového a daňového systému a představila plán na snížení mezd ve veřejném sektoru.
11. února 2010 - Situací Řecka se zabýval mimořádný summit EU; účastníci vyjádřili Aténám podporu, žádný konkrétní návrh pomoci ale nenabídli.
12. února 2010 - Mezinárodní měnový fond (MMF) nabídl Řecku pomoc při snižování zadlužení.
24. února 2010 - Řecko zasáhla generální stávka proti úsporným plánům vlády.
3. března 2010 - Řecká vláda přijala další úsporná opatření, která mají přinést státnímu rozpočtu 4,8 miliardy eur.
25. března 2010 - Představitelé eurozóny se dohodli, že pokud by Řecko potřebovalo urgentní pomoc, sjednalo by si půjčky s jednotlivými členskými zeměmi a MMF.
11. dubna 2010 - Země eurozóny se dohodly na konkrétních podmínkách, za kterých v případě nutnosti Řecku půjčí. Spolu s úvěry od MMF by měly Atény získat 40 až 45 miliard eur.
22. dubna 2010 - Statistický úřad Eurostat oznámil, že v roce 2009 dosáhl deficit řeckého státního rozpočtu 13,6 procenta HDP, tedy víc, než se očekávalo. Ratingová agentura Moody's následně Řecku snížila rating.
23. dubna 2010 - Řecko požádalo o aktivaci mezinárodní pomoci, na které se dohodlo s ostatními členy eurozóny a MMF.
27. dubna 2010 - Agentura Standard & Poor's snížila Řecku rating o tři stupně do spekulativního pásma.
28. dubna 2010 - Výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn měl podle několika německých opozičních poslanců prohlásit, že finanční pomoc fondu a zemí eurozóny pro Řecko dosáhne 100 až 120 miliard eur a bude rozvržena na tři roky.

ČTK, Lidovky.cz