Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropa rozhodla. Každý Řek pozná, co znamená žít si nad poměry

Vlajky Řecka a EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky Řecka a EU | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise dnes schválila plán úsporných opatření Řecka. Snížení deficitu pod tři procenta HDP do 2012 je prý ambiciózní, ale dosažitelné.

Brusel nicméně s Aténami zároveň zahájil vyšetřování kvůli zfalšovaným statistikám, kterými Řecko v minulosti vylepšovalo obraz vlastního hospodaření.

Řecko se ocitlo na pokraji bankrotu poté, co vyšlo najevo, že rozpočtový deficit v loňském roce dosáhne zhruba 12,7 procenta HDP. Původně uváděná čísla byla výrazně příznivější, ale nová řecká vláda odhalila, že se tak stalo jen díky statistickým "trikům". Ratingové agentury následně Řecku snížily hodnocení, tamní vládě se tak ztížil přístup k úvěrům.

Řekové se tak pod tlakem trhů a Evropské unie museli zavázat k citelným úsporným opatřením. Pod stanovenou hranici tří procent HDP v případě rozpočtového deficitu se chtějí dostat do roku 2012, přičemž v roce 2013 by měl schodek dosahovat jen dvou procent HDP. K naplnění tohoto cíle má zemi přivést například zmrazení platů ve veřejné správě, zvýšení věku odchodu do důchodu či škrty v sociálním systému. Přiškrcení sociálního systému se tak dotkne každého obyvatele Řecka.

Chybí penzijní reforma a reforma zdravotnictví

K nápravě stavu veřejných financí, ale podobná opatření nemusí stačit. "Existují další problémy, s nimiž se musí vypořádat. Musí provést penzijní reformu, reformu zdravotnictví a reformu trhu práce," řekl dnes novinářům eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia. "Musí to dokázat i když jde o obrovskou a neodkladnou výzvu," doplnil.

Evropská komise hodlá Řeky důkladně sledovat. Již v polovině března budou muset předložit další zprávu, která má přinést jasný harmonogram pro zavádění úsporných opatření. V polovině května by přitom řecká vláda měla přijít s dalšími opatřeními a pak každé tři měsíce posílat do Bruselu zprávy o naplňování jednotlivých cílů.

"Doufám, že ministři financí eurozóny a EU budou s našimi doporučeními souhlasit. Detailní seznam opatření přitom budeme pečlivě sledovat od prvního dne po zasedání ministrů financí EU (16. února)," uvedl Almunia.

Pokud by Řecko všechny své závazky nakonec splnilo, což nemusí být podle některých ekonomů příliš reálné, snižovalo by rozpočtový schodek výrazně rychleji než Česko. To musí podle Evropské komise stlačit deficit pod tři procenta HDP do roku 2013, ale někteří politici navzdory hrozbě sankcí otevřeně hovoří o roku 2014. Česká pozice je přitom výrazně lepší než řecká. Loňský schodek ČR byl totiž zhruba poloviční a celkový státní dluh je zhruba třetinový.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!