13. července 2009 15:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropa se bojí o včely, chce zabránit jejich vymírání

Včela | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Včela | foto: Lidové noviny

BRUSEL Evropská unie by mohla v budoucnu začít prosazovat opatření, která by pomohla zmírnit rychlé vymírání včelstev v unii. Například Slovinsko žádá, aby se sedmadvacetičlenný blok zaměřil na účinnější ochranu a výzkum včel, které produkují med a opylují evropská pole. ČTK to během dnešního jednání ministrů zemědělství EU v Bruselu řekl diplomatický zdroj.

Vědecké výzkumy ukazují, že počty včel ve světě v posledních letech rapidně klesají. V některých zemích EU klesl počet včelstev až o 50 procent.

K záchraně evropských včelstev, která jsou ohrožována klimatickými změnami, pesticidy a novými nákazami, vyzval loni i Evropský parlament. Podle něj jsou tři čtvrtiny potravinové produkce v unii závislé na včelách a čtyři z pěti zelenin vypěstovaných v Evropě jsou závislé na opylování.

Ve Slovinsku klesl počet včelstev v zimním období v letech 2007 až 2008 o 30 procent. Podobně špatně je tom ale i Česko, kde za stejné období klesl počet včelstev o čtvrtinu.

Za poklesem včel je mimo jiné výrazný pokles pylu a nektaru. Ten je způsobem například využíváním modifikovaných a ošetřených semen. Dalším problémem je extenzivní zemědělství, kdy je na velkých plochách pěstována pouze jedna plodina. Kvůli tomu se včelám špatně hledá dostatek nektaru, který představuje základ jejich stravy.

Snížený příjem tohoto zdroje potravy pak oslabuje imunitní systém včel a včely se stávají zranitelnějšími vůči chorobám a virům. Další nebezpečí představují pesticidy, nedostatek genetické rozmanitosti a klimatické změny. Někteří včelaři v unii přicházejí každou zimu o několik desítek včelstev.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...