28. června 2015 14:51, aktualizováno  15:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropská banka Řecku víc peněz nedá a nouzový program nezmění

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Reuters

FRANKFURT NAD MOHANEM Evropská centrální banka ponechala program nouzového financování pro řecké banky na současné úrovni zhruba 89 miliard eur (2,4 bilionu Kč). Banka to uvedla ve svém prohlášení. Pro řecké banky je nouzové financování jedinou náhradou za odliv vkladů.

ECB v prohlášení uvedla, že vzhledem k současným okolnostem se rozhodla ponechat strop ELA na páteční úrovni. Rada guvernérů však zůstává připravena své rozhodnutí přehodnotit.

Prezident ECB Mario Drahgi pak dodal, že ECB pokračuje v úzké spolupráci s řeckou centrální bankou na udržení finanční stability v Řecku.

Guvernér řecké centrální banky Jannis Sturnaras ve stejném prohlášení uvedl, že Řecká centrální banka zůstává členem eurosystému a podnikne veškerá nutná opatření, aby zajistila řeckým občanům v současné obtížné situaci finanční stabilitu.

Nedělní jednání

V Řecku se dnes odpoledne sejde rada pro finanční stabilitu, která bude jednat o situaci řeckého bankovního systému. Členy rady jsou ministr financí, jeho náměstek, guvernér centrální banky, šéf řecké bankovní asociace, záchranného fondu pro řecké banky HFSF a komise pro kapitálové trhy.

Obavy o další budoucnost Řecka způsobily, že Řekové začali v sobotu masivně vybírat peníze z bankomatů. Podle odhadů mohli do sobotního odpoledne vybrat 600 až 700 milionů eur.

 

ČTK