16. července 2015 15:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropská centrální banka zvýšila nouzové financování řeckých bank. O 900 milionů

Mario Draghi, prezident ECB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mario Draghi, prezident ECB | foto: Reuters

FRANKFURT NAD MOHANEM Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla umožnit řeckým bankám čerpat větší objem nouzových úvěrů. Oznámil to ve čtvrtek její šéf Mario Draghi. Limit úvěrů z nouzového programu ELA banka na týden zvýšila o 900 milionů eur. Doposud přitom činil zhruba 90 miliard eur (2,44 bilionu Kč), napsala agentura DPA.

Řecké banky jsou nyní na financování z nouzového programu ELA závislé a neochota ECB zvýšit objem programu koncem června přiměla Atény k jejich uzavření. Tento týden se však Řecko předběžně dohodlo s eurozónou na novém záchranném programu a podle Draghiho opět nastaly podmínky umožňující zvýšení nouzového financování řeckých bank.

Řecké ministerstvo financí ve středu oznámilo, že řecké banky dnes zůstanou zavřené. Podle agentury AP zatím není jasné, kdy by mohly být otevřeny. Řekové mohou zatím vybírat peníze z bankomatů, pro tyto výběry však byl stanoven denní limit 60 eur (zhruba 1600 Kč) na jeden účet.

Řecký parlament v noci na čtvrtek schválil první strukturální reformy, které požaduje eurozóna výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu. Tříletý program v objemu až 86 miliard eur má Řecko ochránit před bankrotem a odchodem z eurozóny.

 

ČTK