28. června 2010 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropská komise hrozí rozpočtovým hýřilům zastavením dotací

Eura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura. | foto: Shutterstock

BRUSEL Členským zemím EU, které nebudou dodržovat rozpočtová pravidla bloku, by mohly být odepřeny platby ze všech unijních fondů. Týkat by se to mohlo i peněz, které získávají v podobě různých dotací na zemědělství. Počítají s tím podle serveru EUObserver plány Evropské komise, které Brusel představí ve středu.

V současné době je možné odepřít kvůli porušování rozpočtových norem pouze peníze z kohezních fondů. I to se nicméně v praxi nikdy nestalo. Podle citovaných zdrojů serveru by středeční sdělení komise mělo rozšířit případné finanční sankce na všechny platby z EU.

To ostatně požadovala i řada převážně středo  a východoevropských zemí, včetně České republiky. Z kohezních fondů totiž proudí peníze na zlepšení situace a posílení rozvoje nejchudších regionů EU. Pokud by tak zůstalo jen u této sankce, pak by byly chudší země znevýhodněny vůči těm bohatším, jejichž regiony tyto peníze nezískávají.

Pokud by se ale zahrnuly i zemědělské platby představující zhruba 40 procent z unijního rozpočtu kolem 120 miliard eur (zhruba tři biliony korun), pak by se možnosti sankcí výrazně rozšířily.

Pakt stability a růstu, tedy soubor rozpočtových pravidel EU, počítá například s tím, že deficit rozpočtu dané země nesmí překročit tři procenta hrubého domácího produktu nebo že dluh by měl být nižší než 60 procent HDP.

Velká část států EU však tyto normy v současné době překračuje, v některých případech se tak dělo dokonce i před nynější krizí.

Dokument, jehož podoba se ještě do středy může změnit, zřejmě nebude obsahovat možnost pozastavení hlasovacích práv země, která poruší pravidla. O této sankci se přitom hovořilo na nedávném summitu EU.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!