3. listopadu 2009 11:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropská komise věští Česku růst, prognóza nešetří optimismem

Česká vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká vlajka | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise nešetří optimismem. Podle její nejnovější prognózy poroste česká ekonomika v příštím roce o 0,8 procenta a v roce 2011 o 2,3 procenta. Letos by se kvůli celosvětové hospodářské krizi mohla propadnout až o 4,8 procenta. Oživení nicméně bude podle Bruselu doprovázet růst zadlužování země. Česko si ale podrží jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU.

Její odhad je optimističtější než čerstvá prognóza českého ministerstva financí, které v příštím roce čeká růst hrubého domácího produktu o 0,3 procenta a v letošním roce propad o pět procent.

"Recese skončila ve druhém čtvrtletí roku 2009 s tím, jak se stabilizoval reálný hrubý domácí produkt. V příštích čtvrtletích budeme svědky mírného ekonomického růstu," uvedla EK.

Zadlužování bude pokračovat
Hospodářské oživení v Česku nicméně podle Bruselu bude doprovázet růst zadlužování země. Letos by měl rozpočtový deficit údajně činit 6,6 procenta HDP, v roce 2010 pak 5,5 procenta HDP a v roce 2011 by se měl opět propadnout na 5,7 procenta HDP. V Eurozóně je přitom přípustný schodek, který nepřekračuje tři procenta hrubého domácího produktu.

Evropská komise rovněž upozorňuje na nejistotu, která je spojena s volbami do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční koncem května příštího roku.

Podle evropských úředníků je obtížné odhadovat, jestli se nová vláda odhodlá k potřebným úsporným opatřením. Bez nich čeká Česko citelný růst celkového zadlužení.

Zatímco v loňském roce celkový dluh ČR činil zhruba 30 procent HDP, letos to má být již 36,5 procenta HDP, příští rok 40,6 procenta HDP a v roce 2011 dokonce 44 procent HDP.

Nejnižší nezaměstnanost v EU
Česko si ale v následujících dvou letech navzdory hospodářskému propadu podrží jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU, odhaduje EK. Letos by míra nezaměstnanosti měla činit 6,9 procenta, v roce 2010 pak 7,9 procenta v roce 2011 by měla klesnout na 7,4 procenta.

Evropský statistický úřad nicméně používá jinou metodiku než české ministerstvo práce a sociálních věcí, jehož data jsou v Česku více používána.

Lidovky.cz, ČTK