4. září 2009 10:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropská unie hrozí manažerům: Kultura bonusů musí skončit

Manažeři bank se mají na co tešit, došlápne si ne ně EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manažeři bank se mají na co tešit, došlápne si ne ně EU. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Evropská unie stupňuje tlak na zavedení globálních pravidel pro omezení vysokých odměn šéfů bank. Francie, Německo a Velká Británie v otevřeném dopise vyzvaly účastníky nadcházejícího summitu G20, aby přijali "závazná pravidla" a "sankce" omezující odměny manažerů.

Dopis, který podepsal francouzský prezident Nicolas Sarkozy, britský premiér Gordon Brown a německá kancléřka Angela Merkelová, je vnímán jako nátlak před dnešním jednáním ministrů financí skupiny G20 v Londýně. Ministři mají připravit podklady pro jednání summitu zemí G20, který se koná 24. až 25. září v americkém Pittsburghu.

Tvrdý tlak Německa a Francie
V Londýně by přitom dnes v této otázce mělo dojít ke shodě. Agentura Bloomberg už včera informovala o tom, že ministři financí zemí Evropské unie již společné stanovisko mají. Švédský ministr financí Anders Borg se například nechal slyšet, že "kultura bonusů musí skončit".

Německá kancléřka a francouzský prezident koncem srpna oznámili, že budou na své kolegy ve skupině G20 tvrdě tlačit, aby bonusy manažerů omezili. Požadovat budou i zpřísnění pravidel pro vytváření finančních rezerv tak, aby se nemohla opakovat finanční krize, která začala přesně před rokem.

Francouzská ministryně financí Christine Lagarderová je přesvědčená, že vlády všech sedmadvaceti zemí EU se k návrhu připojí. Napříště by tak měly být bonusy "zastropovány". "V následujících hodinách a dnech všichni ministři financí pochopí výhody francouzského návrhu a postaví se za něj, což vás může svým způsobem překvapit," prohlásila Lagarderová.

Americký ministr financí Timothy Geithner ve středu ve Washingtonu řekl, že omezení odměn manažerů je "důležitou součástí širší reformní agendy". Dodal, že Spojené státy navrhly "ucelené reformy", které mají akcionářům zajistit větší kontrolu nad odměnami manažerů. Šéfové bank mají zároveň získat nové motivační nástroje, které zaručí jejich odpovědnější rozhodování.

"Když se podíváme, co se děje v této oblasti v Evropě, tak v základní strategii je mnoho společných prvků," uvedl Geithner. Odmítl však komentovat konkrétní evropské návrhy.

Britové chtějí od bankéřů dobrovolný přístup
Přestože včera k dopisu evropských vůdců připojil svůj podpis i britský premiér Brown, k přijetí návrhů na úrovni skupiny G20 je skeptický, což tento týden uvedl v rozhovoru pro Financial Times.

Příznačné je, že jeho ministr financí Alistair Darling se nezúčastnil středeční schůzky, kde se projednávalo evropské stanovisko pro dnešní jednání ministrů financí skupiny G20. Britové si představují, že k opatrnějšímu vyplácení bonusů by měly banky přistoupit na dobrovolné bázi.

jap

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.