13. srpna 2009 9:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropské ekonomiky nečekaně rostou, oživení by mělo dorazit i k nám

Růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst | foto: Shutterstock

BERLÍN/PAŘÍŽ Francie, Německo i Slovensko dnes oznámily překvapivě dobré výsledky vývoje ekonomiky za druhé čtvrtletí. Slovenský HDP zmírnil pád na 5,3 procenta z očekávaných šesti procent. Největší překvapení ale přichystaly Německo s Francií, jež vykázaly shodně růst o 0,3 procenta, zatímco se čekal přibližně stejný pokles.

Francie zároveň odmítla možnost, že by v jejím případě mohly začít klesat reálné ceny. "Říkám to kategoricky a naprostá většina ekonomů s tím souhlasí. My nevstupujeme do období deflačního rizika," řekla francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová

Pro českou ekonomiku ale přicházejí nejlepší zprávy od západního souseda. Německo je klíčovým trhem pro české podniky a do značné míry předurčuje, jak si povede celá česká ekonomika.

Německý statistický úřad sdělil, že růst během druhého čtvrtletí táhla vyšší spotřeba, a to jak soukromá, tak veřejná. Zlepšila se stavební výroba i obchod, kde byl propad dovozu výraznější než pokles vývozu. "Recese skončila, a skončila dřív, než jsme si všichni mysleli," neskrýval nadšení analytik finančního ústavu UniCredit Andreas Rees. "Jsou to dobré zprávy," dodal.

Naopak východní soused stále hlásí propad, ale o mnoho nižší, než očekávali ekonomové. Hrubý domácí produkt se snížil o 5,3 procenta v porovnání s poklesem o 5,6 procenta v prvním čtvrtletí. Analytici přitom očekávali, že slovenská ekonomika klesne přibližně o šest procent.

Vývoj v Evropě za druhé čtvrtletí naznačuje, že nejhlubší hospodářská recese od druhé světové války se chýlí ke konci. Zároveň se zvyšují naděje na širší ekonomické oživení v celé eurozóně.

Lidovky.cz