26. července 2015 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropští věřitelé míří do Atén. Hlavní jednání ale začnou až ve čtvrtek

Alexis Tsipras na mimořádném zasedání řeckého parlamentu 23. července 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexis Tsipras na mimořádném zasedání řeckého parlamentu 23. července 2015. | foto: ČTK

ATÉNY Do Atén by v neděli měly začít přijíždět expertní týmy mezinárodních věřitelů, které budou od úterka jednat s řeckými představiteli o novém záchranném programu. Vedoucí misí Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu ale přiletí do Řecka až v dalších dnech, nejpozději ve čtvrtek.

Místo konání rozhovorů stále není známo. Uvedly to zahraniční agentury s odvoláním na řecké úřady. „Zpoždění šéfů misí má technické důvody, nikoli politické či diplomatické,“ řekl podle AFP v sobotu večer představitel řeckého ministerstva financí. Nejmenovaný zdroj neupřesnil, kde jednání o konečné dohodě k novému mezinárodnímu úvěru Řecku budou v metropoli probíhat.

Jednání měla původně začít v pátek, ale byla opakovaně odložena. Podle jednoho z činitelů Evropské komise věřitelé v Aténách hledají bezpečné místo, kde by se rozhovory mohly konat bez obav z možných demonstrací odborů a dalších protestů.

Představitel řeckého ministerstva financí podle Reuters v sobotu popřel, že by se kabinet premiéra Alexise Tsiprase snažil držet zástupce Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu mimo vládní úřady. „Nemáme s tím žádný problém,“ uvedl.

Řekové se na inspekční návštěvy věřitelů v Aténách dívají jako na porušení státní svrchovanosti. Jejich pobyty v Aténách často provázely incidenty. Nová vyjednávání s evropskými partnery v posledních šesti měsících se proto konala na žádost řecké vlády v Bruselu. Vyjednávači „trojky“ EK, ECB a MMF nebyli v Řecku už více než rok.

Atény se na začátku minulého týdne na summitu v Bruselu dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o třetím záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) v případě, že budou schváleny určité reformy. V noci na čtvrtek odhlasoval druhý balík reformních opatření řecký parlament, čímž se otevřela cesta k vyjednávání s věřiteli. Rozhovory by měly být uzavřeny do 20. srpna, kdy musí Řecko splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!