31. července 2009 14:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropu bude hlídat další stovka Eurofighterů, mají zachránit ekonomiku

Stíhačka 112 Eurofighter Typhoon  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stíhačka 112 Eurofighter Typhoon | foto: Shutterstock

MNICHOV Británie, Itálie, Německo a Španělsko podepsaly smlouvu na dodávky dalších 112 stíhaček Eurofighter Typhoon za 9 miliard eur (zhruba 233 miliard Kč) s konsorciem evropských zbrojovek.

Dohodě předcházely měsíce jednání o nákladech na udržení výrobních linek, provázené obavami z rozpočtových deficitů. Zároveň sílí diskuse kolem zbrojních priorit.

Smlouvu podepsala za jednotlivé státy ministerstva obrany za přítomnosti zástupců armádních velení. Na straně dodavatelů jsou britská BAE Systems, italská Finmeccanica a koncern EADS. Ten zastupuje zájmy Německa a Španělska. Motory dodá konsorcium, které řídí společnosti Rolls-Royce z Británie a MTU Aero Engines z Německa.

Díky smlouvě se zvýší počet stíhaček Typhoon v provozu a ve výrobních plánech na 559. V tomto počtu je zahrnuto i 72 strojů, které prodala Británie do Saúdské Arábie, a 15 stíhaček prodaných Německem Rakousku.

Kritici projektu Eurofighter říkají, že vznikl kvůli někdejší hrozbě Sovětského svazu. Zastánci argumentují tím, že výroba přímo či nepřímo zajistí 100.000 pracovních příležitostí u hlavních i vedlejších dodavatelů a navíc přihraje miliardy dolarů z vývozu, napsala agentura.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…