27. dubna 2012 15:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Exekutor z Karviné dostal rekordní pokutu. Zaplatí 200 tisíc

Exekutor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekutor | foto: Lidové noviny

BRNO Nejvyšší správní soud (NSS) nedávno uložil dosud nepřísnější pokutu za prohřešek exekutora. Činí 200 tisíc korun a dostal ji Juraj Polák z Exekutorského úřadu Karviná.

Polákův zaměstnanec prodal bez dražby údajný železný šrot, ve skutečnosti zřejmě šlo o součástky s mnohonásobně vyšší hodnotou. Verdikt padl koncem března bez publicity.

ČTĚTE TAKÉ:

Kárný senát NSS většinou ukládá exekutorům spíše pokuty v řádu desetitisíců korun. Podle statistiky kárné agendy, provedené ke konci února, činila nejvyšší pokuta pro exekutora 150 tisíc korun. "Třikrát kárný senát uložil také pokutu 100 tisíc korun," řekla mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Chyby udělali exekutorovi zaměstnanci

Sankce pro karvinského exekutora je tedy podle dostupných informací rekordní. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v kárné žalobě vytýkal Polákovi dva skutky související s exekucí ve firmě v Dašicích na Pardubicku. Chyb se dopustili Polákovi zaměstnanci, sám exekutor u toho nebyl.

Zaměstnanci jednak údajně provedli aukci svářecí soupravy bez řádného ohlášení dražby a vydání dražební vyhlášky. Závažnější chyba se týká kovového materiálu nalezeného v sídle firmy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Exekutorský vykonavatel materiál prodal jako kovový šrot přímému kupci mimo dražbu za 113 280 korun. Podle pozdějšího znaleckého posudku však šlo o součástky kolejových vozidel s hodnotou bezmála 2,5 milionu korun. Podle kárného senátu si měl exekutor vyžádat názor znalce už před prodejem.

Pokuta podle soudu přispívá k větší motivaci

Exekutora podle NSS neomlouvá ani to, že prodeji nebyl fyzicky přítomen. "Kárný senát má za prokázané, že soudní exekutor se porušení povinností nedopustil prostřednictvím někoho jiného, ale přímo vyslal svého vykonavatele, aby provedl exekuci movitých věcí v rozporu se zákonným postupem," stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Marií Turkovou. Pokuta 200 tisíc korun podle senátu vystihuje všechny okolnosti případu a přispívá "k vyšší motivaci řádného výkonu této funkce".

NSS řeší prohřešky exekutorů od roku 2009

Nejvyšší správní soud převzal kárná řízení s exekutory v roce 2009. Do té doby jejich prohřešky řešila Exekutorská komora. Do konce února 2012 dostal Nejvyšší správní soud 99 kárných žalob proti 48 exekutorům. Značnou část jich kární žalobci postupně vzali zpět. Vinu Nejvyšší správní soud do konce února uznal ve 22 případech a uložil exekutorům buď pokutu od 10 000 do 150 000 korun, nebo napomenutí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz