5. dubna 2009 8:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Exekutorská komora se zatím neruší, zvolila prezidentku

Jana Tvrdková vystřídala Juraje Podkonického, jehož prezidium exekutorské komory minulý týden odvolalo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Tvrdková vystřídala Juraje Podkonického, jehož prezidium exekutorské komory minulý týden odvolalo. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Novou prezidentkou Exekutorské komory byla zvolena Jana Tvrdková. Vystřídala Juraje Podkonického, jehož prezidium exekutorské komory minulý týden odvolalo. Viceprezidentem se stal Jiří Prošek. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil personální změny ve vedení komory vítá, opakovaně komoře pohrozil, že pokud nového prezidenta nezvolí, budou jí odebrány veškeré pravomoci, nebo bude rozpuštěna.

Podle ministra bojují v Exekutorské komoře o moc dvě skupiny. "Vítám rozhodnutí komory zvolit si úplně nové zástupce, kteří nejsou spojeni s vleklými spory uvnitř vedení a beru to jako první, ale zato stěžejní, krok k očištění exekutorského stavu," reagoval Pospíšil na zvolení Tvrdkové.

Tvrdková je soudní exekutorkou z Prahy 4, exekuční činnost vykonává od roku 2001. Prošek je z Tachova a exekutorem je necelé dva roky. Dalšími členy pětičlenného prezidia byli zvoleni David Koncz, Ingrid Švecová a Arnošt Hofman.

"Ujasnili jsme si svoje názory a postoje stran dalšího směřování Exekutorské komory ve vztahu k ministerstvu spravedlnosti i účastníkům řízení i k ostatním profesním komorám. Věřím tomu, že toto období, které máme za sebou, můžeme vnímat jako pozitivní, které nás posune dál," řekla Tvrdková novinářům. Hrozba Pospíšila o rozpuštění komory by dneškem podle ní měla být zažehnána.

Chceme vrátit exekutorům úroveň

"Naším záměrem, na němž jsme se všichni shodli, je větší otevřenost komory jak ve vztahu k veřejnosti, tak ve vztahu k ministerstvu. Zároveň chceme vrátit exekutorům určitý punc, určitou úroveň tak, aby exekutoři byli vnímáni jako služba veřejnosti a nikoliv jako vymahači dluhů," řekl novinářům Prokeš.

Tvrdková reagovala i na dvě chystané novely exekučního řádu, které má v pondělí projednat vláda. Jedna z nich upravuje vztah komory a státu, druhá postavení věřitelů a dlužníků. "Ten, kdo dělá svoji práci dobře, se nemusí bát toho, že ho bude někdo kontrolovat," řekla. Navrhované legislativní úpravy jsou ale podle ní poměrně kontroverzní a striktní, proto k nim má určité výhrady. Konkrétní ale být nechtěla s tím, že si ponechá čas na její hlubší rozbory.

Nové vedení komory přivítal i Podkonický. "Jsem s volbou velmi spokojen, protože do prezidia nastoupí noví lidé, kteří v době krize nebyli spojeni ani s jednou, ani s druhou stranou. Skutečně je to záruka toho, že exekutorská komora by se měla vbrzku dostat tam, kde byla v předchozím období, to znamená na úroveň ostatních profesních asociací notářů a advokátů, aby byla opět tak respektovaná, jak tomu bylo v minulosti," řekl novinářům.

Exekutorská komora sdružuje 125 soudních exekutorů. Exekutory vybírá komora a jmenuje je ministr spravedlnosti.

ČTK