31. května 2017 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Exmanažer vrátil Českým drahám zlatý padák. Odstupné před lety sám vymyslel

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Na účet Českých drah dorazilo minulý týden bezmála sedm milionů korun. Jde o peníze, které na dopravci v minulosti vysoudil jeho bývalý personální šéf Milan Ruttner jako odstupné. V březnu poslal Ústavní soud citlivý případ zpět nižším instancím k novému projednání. Zřejmě i proto se Ruttner nyní rozhodl vymožené miliony – alespoň dočasně – vrátit.

Případ je pikantní především z toho důvodu, že koncept zlatých padáků pro České dráhy vymyslel on sám. Nárok na vyplacení tohoto odstupného vznikl už po „odsloužení“ jednoho roku. Někdejší náměstek pro personální záležitosti se rozhodl z funkce odejít o své vůli po roce a třinácti dnech.

Tím mu vznikl nárok na jednorázovou výplatu stanovenou v dodatku manažerské smlouvy. Celkově žádal Milan Ruttner bezmála 8,7 milionu korun i s úroky. České dráhy odmítly peníze vyplatit, jeho postup byl podle nich v rozporu s dobrými mravy. V roce 2009 se roztočil soudní kolotoč, který se stále ještě nezastavil. Střídavě vítězily obě strany.

Poslední verdikt v tomto případu vynesl v březnu Ústavní soud – vrátil jej k novému projednání. Tím také pravděpodobně přiměl Ruttnera k vrácení peněz.

„Můžeme potvrdit, že jsme v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu obdrželi spornou částku. Nyní se kauza vrací Městskému soudu v Praze, který bude věc znovu posuzovat, přičemž je vázán názorem Ústavního soudu,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Českých drah Radek Joklík.

KDO JE MILAN RUTTNER

  • Třiapadesátiletý manažer působí jako ředitel prodeje a služeb společnosti Provident Financial v Česku.
  • Ve firmě zaměřující se na finanční služby působí od roku 2013.
  • V minulosti se věnoval především řízení lidských zdrojů. Na starosti je měl například v ruském řetězci Eldorado.
  • HR šéfoval také v Kazachstánu ve společnosti Eurasian Natural Resources Corporation.
  • V Českých drahách působil jako náměstek pro lidské zdroje od května 2008.
  • Vystudoval mezinárodní vztahy na univerzitě v Nevadě.

Jde bezmála o sedm milionů korun. Není to tedy celá částka týkající se zlatého padáku, o zbylé peníze totiž podle dřívějších informací trvá pře v jiné soudní větvi. Každopádně lze očekávat, že nynější manažer společnosti Provident Financial se bude snažit získat zaslané miliony zpět.

K případu se Ruttner vyjadřovat nechtěl. „Bez komentáře,“ vzkázal muž, který v ČD působil za éry generálního ředitele Petra Žaludy. Na poslední vývoj v kauze minulý týden bez podrobností upozornily Parlamentní listy.

Soudní bitva měla dosud několik dějství, v nichž se znesvářené strany utkávají od roku 2009. Obvodní soud pro Prahu 1 už dvakrát nařídil železničnímu dopravci, aby Ruttnerovi požadované peníze vyplatil. Městský soud v Praze však verdikt pokaždé zrušil.

Ruttner podal dovolání k Nejvyššímu soudu a ten se jej v září roku 2014 zastal. Případ vrátil Městskému soudu v Praze k novému projednání. Mimo jiné kvůli tomu, že manažer nemusel jednat s úmyslem způsobit Českým drahám újmu.

V prosinci téhož roku přiznal městský soud Ruttnerovi pravomocně nárok na 6,5 milionu korun. Spor o zbylých 2,2 milionu vrátil obvodnímu soudu k dalšímu projednání. Ten pak v květnu 2016 rozhodl, že Ruttner má nárok i na tuto částku.

Ústavní soud pak v březnu 2017 rozhodl, že Ruttner mohl jednat v rozporu s dobrými mravy, i když nemusel chtít svého zaměstnavatele poškodit. „Pojem dobré mravy má své vlastní hodnocení a není nezbytně nutné, aby byl podmíněn právě tímto úmyslem,“ vysvětloval v březnu soudce Jaroslav Fenyk.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.