31. května 2017 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Exmanažer vrátil Českým drahám zlatý padák. Odstupné před lety sám vymyslel

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 8Diskuse
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Na účet Českých drah dorazilo minulý týden bezmála sedm milionů korun. Jde o peníze, které na dopravci v minulosti vysoudil jeho bývalý personální šéf Milan Ruttner jako odstupné. V březnu poslal Ústavní soud citlivý případ zpět nižším instancím k novému projednání. Zřejmě i proto se Ruttner nyní rozhodl vymožené miliony – alespoň dočasně – vrátit.

Případ je pikantní především z toho důvodu, že koncept zlatých padáků pro České dráhy vymyslel on sám. Nárok na vyplacení tohoto odstupného vznikl už po „odsloužení“ jednoho roku. Někdejší náměstek pro personální záležitosti se rozhodl z funkce odejít o své vůli po roce a třinácti dnech.

Tím mu vznikl nárok na jednorázovou výplatu stanovenou v dodatku manažerské smlouvy. Celkově žádal Milan Ruttner bezmála 8,7 milionu korun i s úroky. České dráhy odmítly peníze vyplatit, jeho postup byl podle nich v rozporu s dobrými mravy. V roce 2009 se roztočil soudní kolotoč, který se stále ještě nezastavil. Střídavě vítězily obě strany.

Poslední verdikt v tomto případu vynesl v březnu Ústavní soud – vrátil jej k novému projednání. Tím také pravděpodobně přiměl Ruttnera k vrácení peněz.

„Můžeme potvrdit, že jsme v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu obdrželi spornou částku. Nyní se kauza vrací Městskému soudu v Praze, který bude věc znovu posuzovat, přičemž je vázán názorem Ústavního soudu,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Českých drah Radek Joklík.

KDO JE MILAN RUTTNER

 • Třiapadesátiletý manažer působí jako ředitel prodeje a služeb společnosti Provident Financial v Česku.
 • Ve firmě zaměřující se na finanční služby působí od roku 2013.
 • V minulosti se věnoval především řízení lidských zdrojů. Na starosti je měl například v ruském řetězci Eldorado.
 • HR šéfoval také v Kazachstánu ve společnosti Eurasian Natural Resources Corporation.
 • V Českých drahách působil jako náměstek pro lidské zdroje od května 2008.
 • Vystudoval mezinárodní vztahy na univerzitě v Nevadě.

Jde bezmála o sedm milionů korun. Není to tedy celá částka týkající se zlatého padáku, o zbylé peníze totiž podle dřívějších informací trvá pře v jiné soudní větvi. Každopádně lze očekávat, že nynější manažer společnosti Provident Financial se bude snažit získat zaslané miliony zpět.

K případu se Ruttner vyjadřovat nechtěl. „Bez komentáře,“ vzkázal muž, který v ČD působil za éry generálního ředitele Petra Žaludy. Na poslední vývoj v kauze minulý týden bez podrobností upozornily Parlamentní listy.

Soudní bitva měla dosud několik dějství, v nichž se znesvářené strany utkávají od roku 2009. Obvodní soud pro Prahu 1 už dvakrát nařídil železničnímu dopravci, aby Ruttnerovi požadované peníze vyplatil. Městský soud v Praze však verdikt pokaždé zrušil.

Ruttner podal dovolání k Nejvyššímu soudu a ten se jej v září roku 2014 zastal. Případ vrátil Městskému soudu v Praze k novému projednání. Mimo jiné kvůli tomu, že manažer nemusel jednat s úmyslem způsobit Českým drahám újmu.

V prosinci téhož roku přiznal městský soud Ruttnerovi pravomocně nárok na 6,5 milionu korun. Spor o zbylých 2,2 milionu vrátil obvodnímu soudu k dalšímu projednání. Ten pak v květnu 2016 rozhodl, že Ruttner má nárok i na tuto částku.

Ústavní soud pak v březnu 2017 rozhodl, že Ruttner mohl jednat v rozporu s dobrými mravy, i když nemusel chtít svého zaměstnavatele poškodit. „Pojem dobré mravy má své vlastní hodnocení a není nezbytně nutné, aby byl podmíněn právě tímto úmyslem,“ vysvětloval v březnu soudce Jaroslav Fenyk.

 • 8Diskuse


Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky