Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Experti netají nad reformou penzí rozpaky

Češi mají hrůzu z důchodové reformy, polovina z nich si nedokáže spořit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi mají hrůzu z důchodové reformy, polovina z nich si nedokáže spořit | foto: Shutterstock

PRAHA Penzijní reforma, kterou schválila sněmovna, vyvolává v řadách odborníků spíš rozpaky. Není podle nich například jasné, kolik lidí se do reformy zapojí, ani to, zda jejich úspory neznehodnotí dění na akciových trzích.

Vládní předloha reformy, jak ji dnes dolní komora schválila, mimo jiné zavede nový pilíř penzijního systému, když si lidé budou moci převádět část pojistného ze státního průběžného pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností.

Návrh nyní míří do Senátu, který ovládá levice. Ta vládní reformu kritizuje, a lze tedy předpokládat, že ji vrátí sněmovně.

ČTĚTE K DŮCHODOVÉ REFORMĚ:

"Jsme v obavách, jaký bude zájem potenciálních klientů se do toho zapojit," uvedl prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. K nezájmu lidí o penzijní reformu podle něj přispělo to, že se na ní nedohodly všechny politické strany a někteří politikové již dopředu avizovali, že budou v budoucnu usilovat o změnu schváleného systému.

Celkově však hodnotí přijetí reformy kladně. "Určitě je to dobře s ohledem na to, že to otevírá další možnost, jak posílit úspory na stáří," řekl Rusnok.

Polepší si bohatší občané

Expert Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek přijetím reformy naopak nadšený nebyl. "Vláda rozhodla po svém," řekl Samek a dodal, že na argumenty předkládané odbory kabinet nepřistoupil.

"Je vidět, že i lidem mimo odbory, když si provádějí vlastní analýzy, komu se to vyplatí a komu ne, tak je jim zřejmé, že je to nabídka pro tu bohatší část veřejnosti," dodal Samek. Pro naprostou většinu lidí je podle něj řešení schválené sněmovnou rizikové.

Podle ekonoma Martina Potůčka, který přednáší v Centru pro sociální a ekonomické strategie FSV UK, byla schválená reforma připravena ve chvatu, neprofesionálně a nevznikla na půdorysu širší společenské dohody.

Její negativní důsledky se podle něj projeví v prohlubování rozpočtového deficitu, zejména v té části, která je určena na výplatu penzí ze státního pilíře. "Za druhé to vytváří velmi rizikové prostředí zejména pro ty mladší občany, kteří se rozhodnou pro účast," řekl Potůček, který působí také jako expert ČSSD v nedávné komisi pro důchodovou reformu vyjednávající s vládou.

Podle něj nikdo nedokáže odhadnout, jak se budou vyvíjet finanční trhy v následujících 30 nebo 40 letech. Na nejistotu týkající se vývoje na akciových trzích a v oblasti dluhopisů upozorňuje i ekonomka Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.

"Podle nedávných změn na finančních trzích se domnívám, že penzijní fondy budou v příštích letech zaznamenávat dost možná vysoké ztráty," řekla Šichtařová. Navíc se v reformě podle ní dublují dva pilíře, které jsou zaměnitelné. Konkrétně jde o nově zaváděné spoření na individuálních účtech a v penzijním připojištění.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!