15. června 2011 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Farmáři dostanou kvůli okurkám 210 milionů eur

Španělsko si na nedostatek zeleniny nemůže stěžovat... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko si na nedostatek zeleniny nemůže stěžovat... | foto: Reuters

BRUSEL Evropští producenti vybraných druhů zeleniny získají z rozpočtu EU 210 milionů eur (přes pět miliard korun) na odškodnění za ztráty spjaté se šířením nebezpečné bakterie EHEC.

Oznámila to po jednání expertů členských zemí EU Evropská komise. Zatím ale není jasné, do jaké výše ztrát bude odškodnění vypláceno. Rozhodnutí o tom by mělo padnout až ve druhé půlce července.

Záhadná nákaza

Podle pondělního oznámení berlínského Institutu Roberta Kocha se smrtícím typem bakterie EHEC od vypuknutí nynější epidemie zhruba v polovině května nakazilo přes 3200 osob. U více než 780 se projevil takzvaný hemolyticko-uremický syndrom, jenž má za následek chudokrevnost, poruchy nervového systému a selhávání ledvin. Nákaze dosud podlehlo 36 lidí - 35 v Německu a jedna žena ve Švédsku.

Problém byl s tím, že dlouho nebylo jasné, co bylo zdrojem šíření střevní nákazy. Objevily se mimo jiné zprávy, že za tím mohly být třeba španělské okurky, což se ale nakonec neprokázalo. Tyto informace však znamenaly obrovský pokles zájmů o dotčené produkty, které pak museli zemědělci likvidovat.

"Dnešní řídící výbor odhlasoval balíček naléhavé pomoci pro pěstitele čerstvé zeleniny ve výši 210 milionů eur," uvedla v prohlášení rozeslaném novinářům komise.

Na pomoc by měli mít nárok pěstitelé okurek, rajčat, salátu a paprik a zřejmě i čekanek, které byly staženy z trhu po 26. květnu, kdy problém s bakterií a jí způsobovanou vážnou střevní chorobou v Německu propukl.

Odhlasované rozhodnutí předpokládá, že by odškodnění mělo jít do výše maximálně 50 procent obvyklé výrobní ceny v červnu. Ale konečné číslo bude potvrzeno 22. července poté, co země nahlásí objemy, kterých by se to mělo týkat. Balíček počítá s tím, že sdružení či organizace producentů by mohly přistoupit ještě nad rámec této pomoci k dalším kompenzacím pro své členy.

"Je to důležitý signál pro producenty čerstvé zeleniny," řekl k dnešnímu rozhodnutí eurokomisař pro zemědělství Dacian Ciolos.

ČTĚTE TAKÉ:


Jeden diplomatický zdroj seznámený s průběhem i výsledkem jednání nicméně při interpretaci zasedání bezprostředně po něm řekl, že se státy EU neshodly. Země totiž nezískaly potřebnou kvalifikovanou většinu hlasů ani pro schválení, ani pro odmítnutí původního návrhu.

Podle pravidel tak rozhodnutí přešlo na Evropskou komisi. Nedlouho poté pak eurokomisař v krátkém prohlášení oznámil, že kompenzace budou činit 210 milionů eur, avšak některé detaily ještě budou doladěny.

Každopádně náhrada by se měla týkat zemědělců ze všech zemí EU, tedy i z Česka. Podmínkou je, že jasně doloží ztráty, které na produkci kvůli dopadům šíření střevní nákazy a zpráv o jejím možném zdroji měli.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.