13. února 2009 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fico chtěl tisknout jednoeurové bankovky

Fico by chtěl místo mince bankovku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fico by chtěl místo mince bankovku. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

BRATISLAVA Slovenský premiér Robert Fico se snažil přesvědčit Evropskou centrální banku, aby vytiskla bankovky v hodnotě jednoho eura. "Bylo to odmítnuté, protože by to způsobilo obrovské náklady. Musíme tedy pracovat s tou strukturou mincí a bankovek, které máme k dispozici," řekl včera Fico v rámci Hodiny otázok ve slovenské Národní radě.

Jedno a dvojcentové mince se podle slovenského předsedy vlády ukazují být spíše překážkou než užitečným platidlem. "Komplikují život lidem při placení i obchodníkům a bankám při jejich zpracování," vysvětlil Fico.

Jelikož Slovensko nemůže nejměnší mince přímo zakázat, slovenská vláda přemýšlí, jak se jich zbavit. "Sledujeme praxi některých zemí, které se s takovým problémem již vypořádaly. Zpracováváme i možný dopad většího zaokrouhlování na cenovou hladinu," nastínil možný postup slovenský premiér. Slováci by tak mohli vyšší částky zaokrouhlovat na pět centů.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!