18. března 2010 13:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fico má problém. Nezaměstnanost dosáhla pětiletého maxima

Konference ČSSD v Teplicích - slovenský premiér Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konference ČSSD v Teplicích - slovenský premiér Robert Fico. | foto: ČTK

BRATISLAVA Nezaměstnanost na Slovensku v únoru vzrostla na pětileté maximum 12,97 procenta. Její míra tak stoupla třetí měsíc za sebou a dlouhodobě se zvyšuje vlivem světové hospodářské krize. Uvedlo to dnes slovenské Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny.

V porovnání s lednem se slovenská nezaměstnanost zvýšila jen nepatrně, meziročně však v únoru stoupla o 3,25 procentního bodu.

Počet lidí v evidenci úřadů práce, kteří mohli ihned nastoupit do zaměstnání, v únoru vzrostl na 348.419 z lednových 346.379 osob. Proti loňskému únoru se počet nezaměstnaných zvýšil o 90.855 lidí.

Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny označilo únorový nárůst proti lednu o 0,08 bodu za důkaz toho, že se situace na trhu práce začíná stabilizovat.

Klesla přitom míra evidované nezaměstnanosti na regionální úrovni, a to ve 27 ze 79 slovenských okresů. Nejvyšší nezaměstnanost měl okres Rimavská Sobota (33,93 procenta). Nejnižší byla v prvním bratislavském okrese (2,78 procenta).

Ústředí práce také poznamenalo, že se do evidence úřadů v únoru přihlásilo 26.340 osob. Je to zhruba o čtvrtinu méně proti letošnímu lednu i únoru minulého roku.

Statistický úřad sleduje vývoj nezaměstnanosti na Slovensku pomocí jiné metodiky, a to výběrového zjišťování. Podle posledních údajů statistiků se míra nezaměstnanosti v posledním loňském čtvrtletí zvýšila na 13,9 procenta.

Míra nezaměstnanosti v České republice v únoru stoupla na rekordních 9,9 procenta, proti lednu o desetinu procenta. Podíl lidí bez práce tak byl nejvýše od zavedení současné metodiky měření v červenci 2004. Loni v únoru bylo bez práce 7,4 procenta lidí. Informovalo o tom tento měsíc české ministerstvo práce a sociálních věcí, analytici očekávali růst nad deset procent.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.