12. května 2015 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fico podpořil Zemanův sen. Kanál Dunaj-Odra-Labe je reálný, tvrdí

Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico | foto: Reuters

VALTICE Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, který dlouhodobě prosazuje prezident Miloš Zeman, je podle slovenského premiéra Roberta Fica (Směr) nejen důležitý, ale i uskutečnitelný. Byl by podle něj poměrně levnou a rychlou dopravní cestou. Studii proveditelnosti k projektu má připravit české ministerstvo dopravy.

„Zdá se, že tento projekt je velmi důležitý, ale především, že je zrealizovatelný. I proto musíme dát co nejrychleji připravit studii proveditelnosti,“ řekl slovenský premiér po úterním společném zasedání české a slovenské vlády. 

V návaznosti na kanál hovořil také o možném propojení řek Moravy a Váhu.

Sobotka připomněl, že jeho koaliční vláda slíbila zajistit studii proveditelnosti kanálu, jehož vybudování by podle některých odhadů přišlo až na stovky miliard korun. Teprve až bude studie hotová, bude podle Sobotky možné hovořit o tom, jestli je projekt efektivní a jestli na něm budou další české vlády pracovat.

Fico kanál považuje za velmi ambiciózní. „Myslím si, že není potřeba mluvit o jeho dopadu, protože by se vytvořila neuvěřitelně zajímavá dopravní infrastruktura, poměrně laciná, poměrně rychlá, která by dokázala spojit různé části Evropy,“ podotkl v úterý. Sobotka poznamenal, že příprava a případná realizace projektu je otázkou desítek let.

Oba premiéři v úterý mluvili také o zlepšení a zrychlení vlakového spojení mezi Břeclaví a Bratislavou nebo lepším silničním spojením mezi oběma státy. Právě na to je podle českého premiéra možné využít i evropské prostředky. 

Česko chce spolu se Slovenskem na Evropskou unii tlačit, aby se maximálně zlepšily podmínky pro dočerpání evropských fondů z minulého období.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz