2. března 2010 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fico útočí na Česko kvůli prodeji emisí, podle ministerstva je to nesmysl

Slovenský premiér Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico. | foto: ČTK

BRATISLAVA Podle slovenského premiéra Robera Fica má Česko vážný problém. V sobotním pořadu Slovenského rozhlasu prohlásil, že peníze za prodané emisní povolenky Česko zatím nedostalo, a hrozí tak, že celkový výnos z prodeje bude stejný jako na Slovensku. České ministerstvo životního prostředí však jeho výroky odmítlo. Fico na Slovensku čelí silné kritice, že jeho vláda prodala povolenky za zhruba poloviční cenu, než se to podařilo Česku.

O Ficových výrocích informoval slovenský server Sme.sk. "Česko stále nemá všechny peníze za emisní limity, takže možná nakonec zjistíme, že Češi dostali přesně tolik, co dostalo Slovensko," prohlásil Fico v rozhlase. Od českého premiéra Jana Fischera si proto prý Fico vyžádá další informace.


Podle deníku Sme však Fico na Fischerovu odpověď čekat nemusí. České ministerstvo životního prostředí sice potvrdilo, že všechny peníze zatím na účtu nejsou, avšak zanedlouho budou. "Česká republika prodala emisní kredity za téměž 17 miliard korun. Poslední obchod je stále splácen po splátkách, což je záležitostí oboustranné dohody. Pro nás to není problém," řekla deníku mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.


Poloviční cena
Česko prodalo dohromady 68,5 milionu tun emisních kreditů, přičemž za jednu tunu dostalo v přepočtu 9,56 eura. Slovensko prodalo 15 milionů tun po 5,05 eura za tunu, což je téměř polovina české ceny.


Podle Roubíčkové má Česko za povolenky v tuto chvíli na kontě 13 miliard korun (520 milionů eur) zatímco Slovensko získalo jen 75 milionů eur. Česko, které má podle Fica vážný problém, se momentálně zabývá dalším prodejem emisí.


"Chystáme ještě prodej asi 31,5 milionu emisních kreditů. V současnosti vyjednáváme s kupcem o nejlepší ceně a podmínkách prodeje," uvedla mluvčí ministerstva.

Lidovky.cz