17. července 2012 13:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Finance chystají dluhopisy jako dárky

Co pod stromeček? Kupte dluhopisy, radí ministerstvo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co pod stromeček? Kupte dluhopisy, radí ministerstvo | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí hodlá v rámci podzimní emise spořicích státních dluhopisů nabídnout lidem i dárkové certifikáty. Ministerstvo totiž vypsalo výběrové řízení na grafické zpracování certifikátů k dluhopisům. Řekl to mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

Ministerstvo financí (MF) se chystá nabídnout dva druhy certifikátů. Dárkový obdrží obdarovaný od vlastníka dluhopisů poté, co mu je vlastník daruje. Pro vlastníky dluhopisů pak MF připravuje osvědčení o vlastnictví spořicích státních dluhopisů.

ČTĚTE TAKÉ:

Certifikáty budou k dispozici podle Jakoba za mírný poplatek, jehož výše ještě nebyla stanovena. Samotná správa a výplata dluhopisů i reinvestice úrokového výnosu jsou zdarma.

Dárek pod stromeček
"Snažíme se vyjít vstříc zájemcům, kteří byli zklamáni, že spořicí dluhopisy nemají fyzickou podobu. Chceme také usnadnit darování těchto dluhopisů, což před Vánocemi ocení spousta lidí," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Zatímco v současnosti se může uskutečnit převod dluhopisů pouze za účasti obdarovaného člověka či s jeho předchozím souhlasem, dárkový certifikát umožní obdarovaného překvapit a přepis osobních údajů se odehraje později.

Lhůta pro podávání nabídek grafických návrhů konči 6. srpna ve 12 hodin. "Pro uchazeče umístěné na 1. až 3. místě v dílčím kritériu estetické a funkční vlastnosti vznikne nárok na tzv. skicovné ve výši 10.000 Kč, který bude podmíněn jejich souhlasem se zveřejněním návrhu na internetových stránkách MF," uvedl Jakob.

Státní dluhopisy

V rámci jarní emise MF prodalo spořicí státní dluhopisy za za 15,3 miliardy korun. Lidé měli největší zájem o krátkodobé 1,5leté diskontované dluhopisy, kterých se prodalo 7,5 miliardy kusů a stát za ně získal 7,3 miliardy korun.

Ministerstvo lidem nabídlo na jaře pětiletý kuponový a reinvestiční spořicí dluhopis, 1,5letý diskontovaný dluhopis a sedmiletý protiinflační dluhopis.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz