30. května 2010 9:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Financial Times: Česko si bude muset utáhnout opasky a reformovat

Rozpočet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet | foto: Shutterstock

LONDÝN Středopravé strany získaly v českých parlamentních volbách překvapivě silný mandát, a je tedy pravděpodobné, že země zažije rozpočtové utahování opasků a reformy zdravotnictví a penzijního systému. Napsal to dnes na své webové stránce britský list Financial Times.

Podle něj výsledek voleb zřejmě uvítají s úlevou finanční trhy, které se obávaly levicové koalice vedené sociálními demokraty. Ti prosazovali zvyšování daní, aby mohli udržet sociální výhody, uvedl ekonomický deník.

Sociální demokraté sice získali nejvíc hlasů, ale zůstali za očekáváním a nemohou vytvořit koalici. Naopak ODS získala překvapivě silných 20,2 procenta. Nejméně očekávaných vítězství dosáhly dvě nové středopravé strany. TOP 09 dostala 16,7 procenta, přestože slibovala voličům prakticky jen ekonomické útrapy a rozpočtovou přísnost. Nová populistická strana Věci veřejné, která vedla kampaň především proti korupci, dostala 10,9 procenta, píší britské listy Financial Times(FT).

Stejně jako stanice BBC i FT připomíná, že Česká republika je z hlediska rozpočtu v mnohem lepším stavu než problémové ekonomiky eurozóny. Nicméně deficit by měl letos dosáhnout 5,5 procenta hrubého domácího produktu.

Státní dluh je jen 35 procent HDP, ale roste rychle, napsaly FT.

Připomněly, že ODS v kampani slíbila omezit výdaje a reformovat penzijní systém.

BBC uvedla, že České republice se povedlo úspěšně překonat nejhorší období krize díky relativně nízkému zadlužení a pokračujícímu růstu. Připomíná ale názory analytiků, podle nichž se přehlížely velké problémy jako neudržitelný penzijní systém.

ČTK