Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Finanční gigant Citigroup varuje: Euro zachrání už jen Spojené státy evropské

eurobankovky na mapě Evropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eurobankovky na mapě Evropy | foto: Shutterstock

BRUSEL Americká finanční skupina Citigroup varovala své klienty před rozpadem eurozóny. Rozpadu zabrání prý jen vytvoření "Spojených států evropských". Evropskou jednotnou měnu podle největší finanční instituce světa prý neochrání ani případná záchrana Řecka, které se díky silnému zadlužení ocitlo těsně před bankrotem.

S odvoláním na agenturu Bloomberg o tom dnes informoval internetový server EUobserver.

Odvrácení rozpadu prý může zabránit jen plná rozpočtová a politická integrace jednotlivých členských států. "Máme obavy, že bez připravenosti hlavních unijní zemí, zejména Německa, vydat se tímto směrem, bude euro jako jednotná a stále se rozšiřující měna zatraceno," uvádí Citigroup ve své analýze.

Více o problémech eura čtěte zde:


Citigroup přitom není první světovou finanční "autoritou", která před rozpadem eurozóny, jejímž členem je i Slovensko, varovala. V únoru tak například učinil i kontroverzní investor a miliardář George Soros.

"Pomoc bude stačit Řecku, ale pořád zbývá ještě Španělsko, Itálie, Portugalsko a Irsko. Všechny země dohromady představují pro podobnou záchranu ze strany eurozóny příliš velké sousto. Se záchranou Řecka tak otazníky nad budoucností eura zdaleka nezmizí," řekl před časem deníku Financial Times.

Podle něj je celá konstrukce evropské jednotné měny mylná, protože taková měna potřebuje nejen centrální banku, ale i ministerstvo financí, které euru chybí.

"Když je finanční systém na pokraji kolapsu, centrální banka může dodat potřebnou likviditu, ale jedině ministerstvo financí se může vypořádat s problémem platební neschopnosti," uvedl Soros. Podle něj toto mělo být tvůrcům eura jasné ještě před jeho vznikem.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!