10. ledna 2014 10:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Finančníci bijí na poplach. Dluh Francie se brzy vymkne kontrole

Francois Hollande s partnerkou Valérií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francois Hollande s partnerkou Valérií. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský státní dluh se loni vyšplhal na 93,4 procenta hrubého domácího produktu a dostal se do nebezpečné zóny. Vládní snahy o zastavení jeho růstu jsou stále nedostatečné, varoval dnes šéf francouzského nejvyššího účetního dvora Didier Migaud.

Veřejný dluh Francie je tak vysoký, že zemi hrozí výrazný růst nákladů na dluhovou službu ve chvíli, kdy začne ekonomika oživovat a s tím začnou růst úrokové sazby. "Dosažená úroveň vrhá naši zemi do nebezpečné zóny. Dosud podniknuté kroky nestačí na to, abychom se z ní dostali." řekl Migaud podle agentury Reuters.

Bez úspěchu

Vláda prezidenta Françoise Hollandea nastupovala na jaře 2012 se slibem ukončit škrty veřejných výdajů a nastartovat ekonomický růst, žádný z obou slibů ale neplní.

Ekonomika nadále stagnuje a vláda v letošním roce plánuje srazit rozpočtový deficit pomocí snížení výdajů o půl procentního bodu na 3,6 procenta HDP. Vláda chce ušetřit celkem 15 miliard eur, z toho šest miliard eur snížením sociálních výdajů.

Na konci roku 2012 francouzský dluh činil 90.2 procenta HDP. Vláda předpokládá, že na maximum se dostane tento rok, kdy překročí 95 procent.

"To, co se neudělalo v letech 2011, 2012 a 2013, jen prodlužuje cestu, kterou budeme muset ujít v příštích letech. A ta nebude vůbec lehká - právě naopak," uvedl Migaud.

Obsluha dluhu stojí francouzský rozpočet ročně kolem 50 miliard eur (1,4 bilionu korun), což představuje asi 2,5 procenta HDP. Podle Migauda se nárůst úrokových sazeb o jeden procentní bod promítne do zvýšení těchto nákladů o dvě miliardy eur první rok a v desátém roce poté to bude znamenat navíc 15 miliard eur.

Navzdory rostoucímu zadlužení se francouzské státní dluhopisy nadále těší vysokému zájmu investorů, kteří požadují o něco vyšší výnosy, než mají z méně rizikových německých obligací s velmi nízkými výnosy.

ČTĚTE TAKÉ:

Loni Francie těžila z nejnižších úvěrových nákladů v moderní historii - průměrná úroková sazba ze státních dluhopisů vydaných v minulém roce klesla na 1,54 procenta.

Migaud řekl, že vláda by měla šetřit nejvíc právě na sociálních výdajích. Francie je podle něho v celé Evropě unikátní tím, že systém sociálního zajištění byl posledních 20 let neustále ve schodku.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz