8. září 2009 13:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Firmy budou propouštět dál, Česko už je ale z nejhoršího venku

Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Srpnové údaje o růstu nezaměstnanosti na 8,5 procenta podle analytiků ukazují, že největší vlnu propouštění má tuzemská ekonomika za sebou. Nicméně až do počátku příštího roku počet nezaměstnaných kvůli dopadům hospodářské krize nadále poroste, odhadují ekonomové. V posledním čtvrtletí plánuje propouštět více tuzemských podniků, než kolik jich hodlá zaměstnance nabírat.

"Srpnový vzestup nezaměstnanosti lze připsat sezónním vlivům, avšak i nadále je třeba počítat s tím, že nezaměstnanost ještě poroste z titulu mizerného výkonu ekonomiky. Největší vlna propouštění je sice už za námi, avšak snižovat počty zaměstnanců firmy budou i nadále, dokud se neprojeví silnější známky oživení zahraničních ekonomik," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Index trhu práce

Čistý index trhu práce, který vznikne tak, že se od procenta
zaměstnavatelů, kteří předpokládají nárůst pracovních sil, odečte procento zaměstnavatelů očekávajících propouštění, je tak pro září až prosinec minus čtyři procenta. To znamená proti předchozímu čtvrtletí zhoršení o pět procentních bodů.

Propuštět se bude dál
V letošním posledním čtvrtletí plánuje propouštět více tuzemských podniků, než kolik jich hodlá zaměstnance nabírat. Vyplývá to z výsledků studie Manpower Index Trhu Práce, který po lehce optimistickém výhledu na letní měsíce tentokrát ukázal na možnou další vlnu propouštění. Průzkum se uskutečnil mezi 750 českými zaměstnavateli v červenci.

"Je to mírně pesimistický výhled. Nejhorší situace je v odvětvích
ubytování a stravování a doprava, skladování a komunikace," uvedla
generální ředitelka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová.

Za rok bude lépe
Pozitivní zlom na trhu práce podle něj zřejmě nastane až kolem
poloviny příštího roku. "Pravděpodobně to nejvýraznější zhoršování nezaměstnanosti, jaké jsme zaznamenali během prvního čtvrtletí, je již za námi, když zejména situace v průmyslovém sektoru začíná vykazovat známky stabilizace. Se zpožděním se však nepříznivá situace šíří do dalších sektorů," uvedl i analytik Komerční
banky Jan Vejmělek.

Také podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové nezaměstnanost ještě poroste. "Ekonomika stále klesá, musí tedy také růst počet nezaměstnaných. Jen poroste čím dál tím pomalejším tempem," uvedla. Na další růst nezaměstnanosti se musí ekonomika podle ní připravit zejména v zimě, kdy se
k hospodářským problémům přidají standardní negativní sezónní vlivy.

Také podle Unie malých a středních podniků zůstává situace v mnoha firmách kritická kvůli klesajícím prodejům. "Očekáváme, že počet výpovědí v podnicích a s tím spojený růst nezaměstnanosti proto bude pokračovat i v dalších měsících," uvedl předseda unie David Šeich.

ČTK