17. července 2009 17:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Firmy, které porušily zákon, nedosáhnou na veřejné zakázky

Firmy, které dříve porušily zákon, nedosáhnou na veřejné zakázky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firmy, které dříve porušily zákon, nedosáhnou na veřejné zakázky | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí bude shromažďovat informace o osobách, které byly pravomocně odsouzeny za vybrané trestné činy poškozující finanční zájmy Evropských společenství. Následně nebudou moci firmy, v jejichž vedení takoví lidé figurují, získat veřejné zakázky.

Vyplývá to z materiálu, který bude na svém pondělním jednání schvalovat vláda a který vychází z nařízení Evropské komise. Mezi vybrané trestné činy patří například podvod nebo úplatkářství.

"Cílem tohoto materiálu je zajistit plnění povinnosti České republiky jakožto členského státu Evropské unie spočívající v předávání informací o trestné činnosti poškozující finanční zájmy Evropských společenství Evropské komisi do ústřední databáze pro vyloučení," uvádí materiál.

Jednotlivé soudy budou podle směrnice předávat informace o pravomocných odsouzeních ministerstvu financí, které je následně odešle do ústřední databáze Evropské komise. Zároveň ředitel Rejstříku trestů zajistí předávání informací MF o zahlazení odsouzení za vybrané trestné činy.

Lidovky.cz, ČTK