Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Firmy produkující zdravotnické prostředky a technologie budou moci žádat o dotace

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha Malé a střední firmy vyvíjející technologie pro výrobu zdravotnických prostředků a podniky produkující zdravotnické prostředky budou moci žádat o dotace v nových výzvách. Přednostně budou podpořeny projekty, které mohou přispět v boji proti šíření nákazy nového typu koronaviru.

Pro vývojářské společnosti je vyhrazeno 300 milionů korun, pro výrobní firmy je připraveno 200 milionů korun. Po jednání vlády to v pondělí oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO)

Malí a střední podnikatelé produkující zdravotnický materiál a pomůcky včetně dezinfekce budou moci podporu využít především na nákup nových technologických zařízení a vybavení. Projekty budou moci uskutečnit do konce roku. Dotaci bude možné uplatnit i zpětně na výdaje vzniklé od 1. února. Příjem žádostí by se měl spustit v pátek.

Z ministerské analýzy potřeb firem vyplynulo, že 45 procent podnikatelů požaduje rychlou podporu vývoje a nasazení nových technologií a řešení pro boj s nemocí COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Podle Havlíčka přibývá rodinných firem i malých podnikatelů, kteří se tomuto odvětví začali věnovat. Z programu bude možné poskytnout 35, respektive 45 procent, podle velikosti firmy, okamžité dotace pro investici spojenou s výrobou pomůcek proti šíření nákazy.

Dalších 300 milionů korun je připraveno pro dotace firmám, které se věnují vývoji nových technologií v boji proti koronaviru. Podle Havlíčka je v Česku takových podniků zhruba 300.

Necelá třetina firem bude potřebovat investici do pěti milionů korun, pro zhruba 19 procent podnikatelů bude nezbytné získat vyšší sumu. Pro financování investice by 18 procentům firem stačila částka do jednoho milionu korun, 16 procent podniků by se spokojilo s podporou do 250.000 korun. Dotaci do půl milionu korun by požadovalo zhruba 15 procent podnikatelů, vyplývá z analýzy potřeb.

V České republice je nedostatek ochranných pomůcek i dezinfekce. Tuzemské firmy mohou nyní nově vyrábět dezinfekční prostředky na ruce podle receptury doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Produkci, strukturu a dodávky na trh bude kontrolovat a evidovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Výroba je povolena dočasně, podřízena bude vývoji situace kolem koronaviru.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!