29. května 2009 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer: Bez jádra nám hrozí nedostatek elektřiny v roce 2015

Jaderná elektrárna Dukovany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany | foto: ČTK

PRAHA Jaderná energetika je podle premiéra Jana Fischera jedinou alternativou uhlí nebo plynu a zároveň i jediná možnost, jak splnit české závazky v oblasti ochrany klimatu, řekl šéf vlády při dnešním zahájení Evropského jaderného fóra v Praze.

Rozhodnutí o výstavbě dalších jaderných bloků v Česku bude ale podle Fischera až na další vládě. Dodal, že České republice hrozí nedostatek elektřiny po roce 2015. "Hospodářská krize může spotřebu tlumit, nicméně potom dojde k výrazným růstovým trendům," varoval premiér.

Také podle ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského je jednou z možností, jak zvýšit energetickou bezpečnost České republiky, maximální využití domácích energetických zdrojů a posílení jaderné energetiky.

Češi jsou největšími eurozastánci jádra

"Jaderné zdroje nabízí dlouhodobě udržitelné řešení. Jádro je nejlevnějším a nejčistším řešením budoucího nedostatku energie, ke kterému dojde s obnovením růstu světového hospodářství," dodal ministr.

Diskuse, která se v posledních dvou letech v České republice vedla o jaderné energetice, přispěla podle Tošovského k růstu podpory tomuto zdroji mezi veřejnosti. Češi patří spolu s Litevci podle průzkumu Eurobarometru k největším zastáncům výroby elektřiny z jádra.

S rozšířením zdrojů z jádra nesouhlasí Zelení

S návrhem státní energetické koncepce, která počítá s využitím jaderné energie, nesouhlasí Strana zelených a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Podle jeho dřívějšího vyjádření je nutné koncepci "zásadně přepracovat".

V současné době je v Česku posuzován vliv dostavby jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí. Pokud by dostavba začala v roce 2013, pravděpodobné zahájení provozu by bylo možné očekávat nejdříve kolem roku 2020.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.