17. dubna 2009 7:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer: Budu si umět vybrat

Premiér Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Už to vypadá, že s tím budeme rychle hotovi, ale vyžádá si to ještě nějaký čas projednávání, říká o vznikající vládě premiér Jan Fischer.

Jaké budou vaše následující kroky, když už máte nominace na šéfy resortů od politických stran?
 Jména kandidátů se kompletně přestěhovala ze stránek novin a televizních obrazovek do oficiálních návrhů. Politické strany se rozhodly kabinet personálně dotovat. Znova opakuji, že všechna jména zvážím. Bude to vyžadovat řadu konzultací a rozhovorů, abych došel k dobrému výsledku a byl schopen prezidentovi republiky předložit kabinet, který svým personálním složením skýtá možnost efektivního působení pro další nejednoduché období.

Ve dvou resortech - v kultuře a školství - máte dvě nominace...

 Nebudu to nijak komentovat. Jsem ale přesvědčen, že si budu umět vybrat, a neberu to jako handicap, že tam ta dvě jména jsou.

Ve chvíli, kdy máte seznam možných kandidátů, je možné, aby se celý proces urychlil, aby vláda nastoupila dříve než devátého května?

 O tom nechci spekulovat. Výsledek politické dohody je devátého května. Vypadá to, že s tím budeme rychle hotovi, ale vyžádá si to ještě nějaký čas projednávání.

Jak vnímáte jednotlivá jména. Líbí se vám, nebo ne?

 První pohled je první pohled. Konečné rozhodnutí vyplyne z rozhovorů a rozhodnutí je na mně. Já rozhodně s těmi lidmi chci mluvit. Jakékoli sdělování je něco, čím bych jim mohl ublížit, a to já dělat nebudu. To je krajně nekorektní.

Kdy budete moci ohlásit finální podobu vlády, se kterou si půjdete pro důvěru do Poslanecké sněmovny?

 K tomu neudělám žádný veřejný závazek, protože se jednání mohou protáhnout.

Dal vám premiér Topolánek nějaké tajné typy na to, jak zvládnout evropské politiky?

 Já jsem samozřejmě takovou debatu vedl již s třemi ministry současné vlády. Není to o tom, že si jen předáváme papíry s agendou, ale je to i o osobních prožitcích a zkušenostech. Takovou debatu povedu i s premiérem Topolánkem.

dom