23. května 2010 12:49, aktualizováno  13:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer chce povodňové dluhopisy za tři miliardy ještě do voleb

Premiér Janem Fischer (pátý zprava) v doproodu hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase (čtvrtý zprava) v rámci cesty po místech postižených záplavami | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Janem Fischer (pátý zprava) v doproodu hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase (čtvrtý zprava) v rámci cesty po místech postižených záplavami | foto: ČTK

PRAHA Vláda v pondělí rozhodne o vypsání povodňových dluhopisů za tři miliardy korun, uvedl dnes premiér Jan Fischer. V televizní diskusi doplnil, že kabinet požádá vedení Poslanecké sněmovny, aby návrh na vypsání dluhopisů projednali poslanci ve stavu legislativní nouze na nové mimořádné schůzi parlamentu tento čtvrtek, tedy ještě před volbami.

Fischer v Otázkách Václava Moravce v České televizi poznamenal, že škody za povodně na Moravě budou spočteny přibližně do měsíce. Dluhopisy za tři miliardy se podle premiéra projeví na veřejných financích. "Musíme hledat úsporná opatření v jednotlivých kapitolách, v jednotlivých resortech. Nedá se nic dělat," podotkl předseda vlády.

Vydání povodňových dluhopisů za tři miliardy korun navýší schodek letošního rozpočtu nad schválených 163 miliard korun, řekl premiér.

Doufá, že pro vypsání dluhopisů nalezne ve sněmovně pochopení. Poslance ve čtvrtek čeká před pátečními a sobotními parlamentními volbami už jedna mimořádná schůze. Věnovat se bude návrhu na přímou volbu hlavy státu a prezidentem Václavem Klausem vetovanému zákonu, který navyšuje podíl biosložek v pohonných hmotách.

Vypsání dluhopisů může být schváleno už ve čtvrtek
Podle pravidel však k takovému jednání nesmí být přidávány další body, ke schválení povodňových dluhopisů tedy bude potřeba svolat schůzi speciální.

"Pokud vláda požádá o vyhlášení legislativní nouze, jsem povinnna ji vyhlásit," sdělila první místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, která nyní stojí v čele sněmovny. "Času je velmi málo, domnívám se však, že ve čtvrtek by to bylo možno schválit," dodala.

Senátní organizační výbor by pak podle předsedy horní komory Přemysla Sobotky (ODS) mohl rozhodnout o svolání schůze Senátu na následující týden.

Čtěte více

"Není problém to udělat ve zkráceném režimu do deseti dnů poté, co nám to vláda předloží," řekl ČTK předseda Senátu. S pomocí zaplaveným problém nemá, poznamenal ale, že dluhopisy budou znamenat další prohloubení státního dluhu. "Měli bychom hledat úspory jinde," poznamenal s tím, že kraje by si měly spočítat, na kolik je přišlo proplácení zdravotnických poplatků. "Možná už mohly mít v tuto chvíli minimálně půlmiliardovou rezervu, ze které mohly tyto katastrofy platit," dodal.

Návrh by podpořila ČSSD i TOP 09
Sociální demokraté dluhopisy zřejmě podpoří. "Pokud to vláda vidí jako skutečně nezbytné, tak ano," odpověděl na dotaz ČTK stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka. Komunisté vidí dluhopisy jako krajní řešení, pokud nebudou stačit evropské zdroje a vládní rezervy, sdělil ČTK poslanec KSČM Jiří Dolejš. Podpory se návrhu dostane i od TOP 09. "Podpoříme, protože ta pomoc musí být rychlá, nicméně předpokládám, že vláda následně navrhne úspory v jiných prioritách, aby to neznamenalo zvýšení deficitu," řekl ČTK místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek v pořadu prohlásil, že se hejtmani obrátí na poslance všech parlamentních stran s žádostí, aby tyto dluhopisy nepolitizovali a hlasovali pro jejich vypsání.

Hašek dodal, že podle předběžných odhadů asociace dosahují škody posledních povodní skutečně výše mezi třemi a čtyřmi miliardami korun.

Legislativní nouze umožní schválit zákon během jediného čtení i během jednoho dne. V tomto volebním období sáhla vláda k žádosti o vyhlášení legislativní nouze již potřetí. Poprvé loni na podzim při schvalování vládního protischodkového balíčku, podruhé letos na jaře při schvalování návrhu na nižší zdanění zaměstnaneckých benefitů.

Aby se peníze neztratily

Vláda v pondělí projedná některé další materiály zabývajícími se povodněmi, poznamenal premiér. Ministr zemědělství Jakub Šebesta například navrhne využít na protipovodňovou prevenci o miliardu více, než bylo původně plánováno.

Fischer dnes také zdůraznil, že proti povodním se nikdy nelze zcela ubránit. Důležité podle něj ale je, zda byly vynaložené peníze efektivně využity.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!