Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer je proti nové bankovní dani, chce změnit postoj EU

Premiér Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer | foto: Reuters

BRUSEL Česko je podle premiéra Jana Fischera proti zavedení nové bankovní daně v Evropské unii. Na dnešním summitu unie bude prosazovat změnu unijního postoje.

V návrhu dokumentu, který mají lídři členských států schvalovat, se unie zavazuje, že daň, z níž by se v budoucnu měla platit případná záchrana finančních ústavů, zavede. Češi ale chtějí, aby text hovořil jen o tom, že EU o jejím zavedení uvažuje.

"Máme s tím textem, tak jak je připraven, problém. Česká republika konzistentně uplatňuje stanovisko, že to je příliš rigidní, je příliš mnoho ještě nezodpovězených otázek na odborné úrovni, než abychom přijali rigidní politické rozhodnutí, které by nerespektovalo odlišnosti jednotlivých zemí," řekl Fischer.

Evropská komise před nedávnem navrhla, že příjem z nové speciální bankovní daně, možná daně z finančních transakcí, by se spravoval odděleně od státních rozpočtů. Plynul by tak do speciálních národních fondů, které by měly sloužit jako pojistka pro případ, že některé z finančních ústavů by se dostaly do potíží. Brusel tak chce zabránit tomu, aby se opakovala situace z doby během finanční krize, kdy evropské vlády zachraňovaly některé banky z peněz daňových poplatníků.

EU chce, aby stejný princip prosazovaly i další země světa. K přijetí nové bankovní daně chce přesvědčit i skupinu G20, tedy 20 největších ekonomik světa, jejichž představitelé se sejdou na konci června v kanadském Torontu.

Nedávné setkání ministrů financí G20 však ukázalo, že naděje EU na úspěch jsou jen mizivé. Také dalším zemím totiž vadí, stejně jako Česku, že unie nespecifikovala, jak by daň měla vypadat.

"V tomhle se bude odebírat moje vystoupení a samozřejmě i moje konzultace, které teď ještě povedu. Ten text by měl být volnější. Ne, že zavedeme, ale měli bychom uvažovat o zavedení a podobně," řekl český premiér. "Ten text je ještě rigidní, takže ten nám zatím nevyhovuje," doplnil.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!