15. dubna 2009 18:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer jednal o jménech do vlády

Premiér Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Premiér Jan Fischer dnes rozjel v Hrzánském paláci jednání o obsazení svého kabinetu a seznámil se také s ekonomickou agendou vlády. Večer ho čeká ještě schůzka s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.

O ministrovi financí v demisi Miroslavu Kalouskovi se po jeho roztržce s vedením KDU-ČSL spekuluje jako o možném nestraníkovi, a tím pádem i členovi úřednické vlády. Kalousek i však dnes ČSSD popřeli zprávy, že by měl na úřadě zůstat díky podpoře sociální demokracie.

Kalousek zopakoval, že by nabídku přijal pouze v případě, že by přišla od premiéra. S Fischerem dnes mluvil pouze o agendě ministerstva financí a řešení hospodářské krize.

Kalouskův dosavadní šéf Mirek Topolánek uvedl, že si Kalouska dokáže v nové vládě představit, jako kteréhokoli jiného svého ministra, sám ho však oslovit nehodlá. Přání, aby Kalousek v kabinetu setrval, naznačil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prezident Václav Klaus. "Je to jediný autentický výrok, který jsem v této souvislosti zaznamenal a velmi si této důvěry vážím," podotkl dnes Kalousek. Zopakoval ale, že novou vládu sestavuje Fischer po konzultacích s předsedy čtyř politických stran.

Za premiérem Fischerem přijel i ministr Václav Jehlička

Fischer v Hrzánském paláci odpoledne přijal Kalouskova stranického kolegu a ministra kultury Václava Jehličku. Novinářům ministr při odjezdu z Hradčan pouze řekl, že padla i jména jeho možných nástupců. Podle dohody koaličních stran a ČSSD z minulé neděle by ministerstvo měli obsadit lidovci, předsednictvo KDU-ČSL ale přijalo usnesení, podle kterého strana nikoho nominovat nebude.

Audience v Hrzánském paláci pokračovaly odpoledne přijetím člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslava Zámečníka. Po jednání Zámečník novinářům řekl, že s Fischerem hovořil o možném rozšíření týmu NERVu, nepadla prý nabídka, aby se ujal vedení ministerstva financí.

Ve čtvrtek bude série schůzek s novým premiérem pokračovat přijetím předsedy zelených Martina Bursíka, navštívit by měl Hrzánský palác také šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (za SZ), na program se tak zřejmě dostane i téma dokončení českého předsednictví EU. Fischerova úřednická vláda by měla Topolánkův kabinet vystřídat ve Strakově akademii 9. května. Na jednání tak zbývá 15 pracovních dnů.