4. května 2009 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer: Kalouska bych do vlády chtěl

Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto: ČTK

PRAHA Designovaný premiér Jan Fischer nemá problém s tím, aby ministerstvo financí dál vedl Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Na jeho nominaci se nicméně podle něho musí dohodnout politici. "Pokud se na toleranci jeho nominace dohodne politická reprezentace, jsem připraven i toto jméno navrhnout prezidentu republiky," uvedl.

Ministrem průmyslu a obchodu by měl být současný předseda představenstva společnosti ČEPS Vladimír Tošovský. Do funkce ho navrhla ČSSD. Fischer s touto nominací souhlasí.

S nominací sedmačtyřicetiletého Tošovského dopoledne Fischera seznámil šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. "S inženýrem Tošovským jsem se dneska také setkal a vedl s ním podrobný rozhovor o problematice resortu. Můj závěr je takový, že s jeho nominací nemám žádný problém a jsem rozhodnut navrhnout jej prezidentu republiky ke jmenování ministrem," uvedl Fischer.

Státem vlastněný ČEPS je jedinou společností, která má v Česku licenci na přenos elektřiny, provozuje českou energetickou přenosovou soustavu, která je páteřní sítí elektrizační soustavy Česka. Firma zaměstnává kolem 450 zaměstnanců, Tošovský je předsedou představenstva a generálním ředitelem.

"Další jméno, které jsem dnes oficiálně obdržel, je Miroslav Kalousek, jehož nominoval předseda ODS Mirek Topolánek na post ministra financí. Ani s touto kandidaturou nemám problém. Pokud se na toleranci jeho nominace dohodne politická reprezentace, jsem připraven i toto jméno navrhnout prezidentu republiky," uvedl Fischer.

Kalousek by se kvůli možnému staronovému angažmá musel vzdát členství v KDU-ČSL, protože ve Fischerově kabinetu mají být pouze nestraníci. Podle Topolánka se to dá vyřešit do několika hodin. Kalousek řekl, že je ochoten v ministerské funkci pokračovat.

Nová vláda by měla ve Strakově akademii vystřídat dosluhující kabinet v pátek odpoledne poté, co ji jmenuje prezident Václav Klaus.

Úterní LN přináší rozhovor s kandidátem na ministra Vladimírem Tošovským.

LN: Kdy a od koho jste dostal nabídku stát se ministrem průmyslu a obchodu?
V pátek jsme se o tom začali bavit poprvé. Nabídku jsem dostal zprostředkovaně od ČSSD.

LN: Byl jste už i u premiéra Jana Fischera. O čem jste se bavili?
Hovořili jsme o eventuální vládě, o možném postu, o prioritách vlády a o působení ve vládě.

LN: Radil jste se s někým, zda máte funkci přijmout?
Samozřejmě v rodině. Vlastně od toho pátku jsem se kvůli tomu ještě pořádně nevyspal.celý rozhovor a další podrobnosti
o vzniku  nové vlády
si přečtěte v úterním vydání deníku

Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)