5. května 2009 12:53, aktualizováno  14:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer: Kompromis není sprosté slovo

Jan Fischer a Václav Klaus se seznamem jmen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer a Václav Klaus se seznamem jmen | foto: ČTK

PRAHA Designovaný premiér Jan Fischer seznámil prezidenta Václava Klause s návrhem personálního složení svého kabinetu. Seznam ministrů mu předal na Pražském hradě. Prezident prohlásil, že úřednickou vládu jmenuje v pátek. Překlenovací kabinet zemi povede do říjnových předčasných parlamentních voleb.

"Navrhuji, abyste jmenoval členy vlády podle mého návrhu," řekl Klausovi Fischer a předal mu seznam ministrů svého kabinetu v modrých deskách.

Klaus dnešní schůzku označil za poslední nezbytný krok k ukončení nynějšího "mezidobí, mezivládí či dvojvládí" a prohlásil, že na státní svátek 8. května dopoledne novou vládu podle Fischerova návrhu skutečně jmenuje.

Úřednická vláda vystřídá necelé dva měsíce před koncem českého předsednictví EU koaliční kabinet premiéra Mirka Topolánka. Jeho vládě vyslovila Poslanecká sněmovna nedůvěru na konci března.

Fischer na tiskové konferenci po setkání s prezidentem uvedl, že je rád, že období dlouhého vyjednávání o novém kabinetu skončilo. "Jsem s výsledkem spokojen," řekl. "Je to výsledek kompromisu. A kompromis nepovažuji za sprosté slovo," dodal.

Premiér také připomněl, že nový kabinet vznikl na základě politické dohody a "nežije tedy mimo ústavní a politickou realitu". Zároveň ujistil, že jeho vláda bude komunikovat se všemi politickými subjekty.

Seznam členů nové vlády

předseda vlády - Jan Fischer
vicepremiér a ministr zahraničí - Jan Kohout
vicepremiér a ministr obrany - Martin Barták
ministr financí - Eduard Janota
ministr pro evropské záležitosti - Štefan Füle
ministr vnitra - Martin Pecina
ministryně spravedlnosti - Daniela Kovářová
ministryně zdravotnictví - Dana Jurásková
ministryně školství - Miroslava Kopicová
ministr pro lidská práva - Michael Kocáb
ministr životního prostředí - Ladislav Miko
ministr dopravy - Gustáv Slamečka
ministr práce a sociálních věcí - Petr Šimerka
ministr průmyslu a obchodu - Vladimír Tošovský
ministr pro místní rozvoj - Rostislav Vondruška
ministr zemědělství - Jakub Šebesta
ministr kultury - Václav Riedlbauch 


Dnes dopoledne vyšla najevo poslední dosud nejasná jména ve Fischerově úřednické vládě, za kterou stojí dvě velké parlamentní stany, tedy ODS a ČSSD, a menší Strana zelených. Premiérovi v demisi Mirku Topolánkovi (ODS) se podařilo přemluvit dosavadního náměstka ministra financí Eduarda Janotu, aby ve Fischerově vládě tento úřad vedl. Topolánek podotkl, že do přípravy rozpočtu pro rok 2010 v době ekonomické krize nemohl "naskočit" jakýkoliv člověk zvenčí. "Mé negociační schopnosti jsou natolik výrazné, že se mi Eduarda Janotu podařilo napotřetí přesvědčit," pochlubil se odstupující premiér.

Dalšími ze jmen, která byla jasná až dnes, jsou Daniela Kovářová jako ministryně spravedlnosti a Miroslava Kopicová jako ministryně školství. Ministrem kultury se stane dosavadní šéf České filharmonie Václav Riedlbauch. Ten řekl, že v neděli dostal od Fischera nabídku a přijal ji, neví ale, zda se od té doby něco nezměnilo. Šéf ČSSD Jiří Paroubek pak sdělil, že Riedlbaucha nominovala jeho strana a Fischer s ním nemá problém.

Lidovky.cz