8. května 2009 8:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer míří na Hrad, odpoledne se ujme vlády

Jan Fischer ukazuje seznam ministrů své vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer ukazuje seznam ministrů své vlády. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Úřadu se odpoledne ujme letní vláda premiéra Jana Fischera. Prezident Václav Klaus jmenuje 16 nových ministrů na Hradě ve čtyři hodiny. Neplánuje setkání s odcházejícím kabinetem Mirka Topolánka, což média komentují jako důkaz chladných vztahů mezi prezidentem a vládou, které koncem března vyslovila sněmovna nedůvěru.

Po jmenování vlády se Fischerův kabinet přesune do úřadu vlády ve Strakově akademii, kde ho uvítá Topolánek.

Ještě odpoledne se uskuteční první zasedání nové vlády a jednání výboru pro Evropskou unii, poté některé nové ministry jejich předchůdci oficiálně uvedou do funkcí. Část ministrů čeká uvádění na ministerstva až v pondělí.

Nová vláda bude muset do 30 dnů od jmenování předstoupit před sněmovnu s žádostí o důvěru. Tu se jí zřejmě podaří bez problémů získat, protože strany, které se podílely na jejím vzniku, mají ve dvousetčlenné dolní komoře parlamentu dohromady 153 mandátů. Lidovci a KSČM se o podpoře kabinetu chtějí rozhodnout až podle jeho programového prohlášení.

Fischerův kabinet by měl dovést zemi k předčasným volbám, které by se podle dohody ODS, ČSSD a Strany zelených měly konat v říjnu.

ČTK, Lidovky.cz