24. dubna 2009 8:11 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Fischer míří na Hrad

Jan Fischer (vlevo) při svém jmenování premiérem. Vpravo český prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer (vlevo) při svém jmenování premiérem. Vpravo český prezident Václav Klaus. | foto: ČTK

PRAHA Mluvil se všemi, definitivní nabídku od něj ale nedostal nikdo. Nový premiér překlenovací vlády Jan Fischer včera ukončil sérii pohovorů s jednotlivými kandidáty na ministerská křesla. A dnes dopoledne bude o stavu jednání informovat prezidenta Václava Klause.

Včera se u něj v Hrzánském paláci vystřídala poslední skupina osobností nominovaných politickými stranami. „Konečné rozhodnutí si nechávám až na příští týden. Ten úsudek si teprve tvořím,“ uvedl Fischer.

Jasno není pouze na dvou ministerstvech, kde je stále po dvou kandidátech. Kulturu povede buď Horymír Kubíček, nebo Marta Smolíková. Školství má mít na starosti Jakub Dürr, nebo Miroslava Kopicová.

O svých rozhovorech s předsedou vlády kandidáti na ministry informovali včera média. „Diskuse se vedla o tom, jakým způsobem by mělo fungovat ministerstvo a jaké představy mám s jeho řízením,“ řekl o své dvouhodinové schůzce kandidát na ministra průmyslu a obchodu Ivo Pěgřímek.

Jako další úkoly, na které by se v případě jmenování ministrem průmyslu a obchodu chtěl zaměřit, označil podporu podnikání, zaměstnanosti, vědy a výzkumu.

Za svůj hlavní úkol považuje sestavení rozpočtu a udržení deficitu pod 150 miliardami korun kandidát na funkci ministra financí Tomáš Uvíra. Novinářům po schůzce s Fischerem řekl, že pokud se vedení úřadu po Miroslavu Kalouskovi (KDU-ČSL) ujme, nebude dělat žádné personální změny.

Prioritou je rozpočet Předseda vlády se zatím se všemi kandidáty shodl na jednom -v době hospodářské krize je nutné se soustředit na přípravu rozpočtu. Prioritou je také zdárné dokončení českého předsednictví EU.

O konečné podobě nového kabinetu bude podle svých slov Jan Fischer rozhodovat až příští týden. Nová vláda by pak měla nastoupit 9. května, tedy za dva týdny.

Jejím cílem bude dovést zemi k předčasným volbám. Než půjde na 11:00 na Hrad, přijme ve své kanceláři v Hrzánském paláci ministra v demisi Jiřího Pospíšila (ODS).

Josef Hympl, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.